Az ExxonMobil, a Georgia Institute of Technology és az Imperial College of London kutatói bejelentették, hogy évek óta végzett közös tudományos kutatómunkájuk komoly eséllyel képes lesz megoldást kínálni a membrántechnológiára alapozott kőolaj-finomítás ipari megvalósítására.
A hagyományos olajfinomítás úgynevezett frakcionált desztillációval zajlik, vagyis a nyersolajat elforralják, a keletkező párát pedig szakaszosan kicsapatva különböző sűrűségű párlatokat állítanak elő, ez pedig energiaigényes folyamat. Laboratóriumi kísérletek azt mutatják, hogy akár néhány éven belül ki lehetne dolgozni egy gyökeresen más technológiát, melyben az ivóvíz-tisztításban használt fordított ozmózishoz hasonló módon választanák szét a nyersolaj egyes frakcióit. Az eddigi kutatások során sikeresen készítettek könnyű nyersolajból hő helyett nyomásra alapozott eljárással benzint és kerozint, a ma elterjedt ipari eljárásokhoz képest jelentős energiamegtakarítással.
Az olajcég és az egyetemi kutatóközpontok 2014 óta tartó együttműködésében olyan membránszűrőt sikerült kifejleszteni, mely kétszer hatékonyabban működik a jelenleg elérhető szelektív membránokhoz képest. A laborban már kipróbált technológia ipari méretű alkalmazásához viszont még további kutatómunkára lesz szükség.