Mivel több mint hatmilliárd ember használ okostelefont, és ezeken a készülékeken a fél életük megjelenik így vagy úgy, egyáltalán nem meglepő, hogy a hatóságok szeretnének minél könnyebben hozzáférni az azokon tárolt adatokhoz. Ennek ellenére - vagy épp ezért - a két nagy operációs rendszer, a Google Androidja és az Apple iOS-e egyre több mindent titkosít, a chat beszélgetésektől az orvosi információinkon át a fényképekig.
A rendőrségek, titkosszolgálatok pedig hol politikai nyomásgyakorlással, hol erre szakosodott hekkerek segítségével folytatnak macska-egér harcot velük.
Az Egyesült Királyságban például az Apple nemrég kivezette azt a megoldását, amellyel a telefonjaink biztonsági másolatait úgy titkosíthatjuk, hogy azokhoz csak mi férjünk hozzá, de ugyanez a kérdés jó tíz éve napirenden van az Egyesült Államokban is. Egy 2015 decemberében történt lövöldözés után ugyanis az FBI szeretett volna hozzájutni az elkövető mobilján lévő információkhoz, ám Tim Cookék nem voltak hajlandóak arra, hogy egy, a készülék számára hitelesnek tűnő szoftverfrissítéssel úgynevezett hátsó ajtót nyissanak a telefonon. Hosszas huzavona után a nyomozók végül állítólag hekkerekhez fordultak, akik egy különleges, időigényes, ám végül sikeres módszerrel elérték a céljukat.
A TechCrunch most arról számolt be, hogy a hasonló helyzeteket elkerülendő az iPhone-ok után az Android mobilok is automatikusan újraindulnak, ha három napig nem lépünk be azokon. Ez például akkor történhet meg, ha lefoglalják a telefonunkat. Az operációs rendszerek ugyanis több adatot tárolnak kódolt formában az újraindítás utáni első feloldásig - utána, a kényelmesebb és gyorsabb használat érdekében már bizonyos információkat dekódolnak, ezzel megkönnyítve a kíváncsiskodók dolgát. De a történetnek ezzel feltehetőleg nincs vége, mindez csak egy újabb kihívás azoknak a vállalatoknak, amelyekhez a hatóságok ilyen helyzetekben fordulnak.
(Borítókép: Fabian Hilzendecker/Unsplash)