Már többen is felfedezték, hogy a Google Earth-ön előcsikarható egy fura jelenség – nem is kell mást tennünk, mint a Földgömböt elforgatni a Dési-sarkra, ráközelíteni a területre, és ha megjelenik egy fehér pont a jég közepén, akkor arra ráközelíteni – mint a lenti képen a bekarikázott részen látszik, ez a pont elég könnyen kiszúrható.
Ezt követően addig kell nagyítanunk, míg a fehér folt egy Pac-Manra hasonlít, és ekkor kell megragadnunk az emberkét és leejtenünk a fehér folt területén – leginkább a kör külső részén érdemes próbálkoznunk a tapasztalataink szerint. Nem is kell sokat kísérletezni, a dolog elvileg harmadik-negyedik próbálkozásra működik is, és megkapjuk a szokásos „utcaképet”, ami ezúttal nagy meglepetésre egy átlagosan unalmas irodaépület folyosója.
Ami igazán érdekes, hogy ha „elsétálunk” az iroda ablakáig, akkor toronyházakat és zöldbe borult fákat láthatunk odakint – a Déli-sark közepén.
Más képet is behozhatunk, ezúttal az előbbi folyosón, az egyik cég irodájába nyíló ajtó előtt állunk.
A sokakat nyugtalanító kérdés, hogy mégis mi folyik itt, csak nem találtunk egy bejáratot a Hátsó szobákba?
A jelenségre felfigyeltek a TikTok tartalomgyárosai, sőt a Redditen is foglalkoznak a problémával.
@deadryze Save this to your phone in case it gets taken down. If I go missing, it was against my own will.#conspiracy #antarctica #googleearth ♬ original sound - Isaac
Annyi elmondható, hogy a cikk írásakor ez a jelenség működött, igen könnyen előhozható a fenti módszerrel a Google Earth-ön. Szerencsére több képen is olvasható, hogy az iroda melyik céghez tartozik – ez a Focus Prime Imobiliária, egy brazil ingatlanvállalat, amelynek az irodája amikor épp nem az Antarktisz közepén, akkor alapesetben São Luís-ban található. A Google Earth-ön a lenti képen látható, bekarikázott „Tech Office” irodaházban található a vállalat főhadiszállása. Mint az jól látszik, a környezet (toronyházak, fák), megfelel a Déli-sark közepén található utcaképnek.
Az utcakép pedig így fest (látható a Focus Prime felirat is a bejárat felett):
Nem könnyen, de az irodaház belsejéről is előhozhatóak képek:
Habár nem az ingatlanfejlesztő irodához vezető folyosó nyitható meg, de a pirossal keretezett, földön tárolt tűzoltókészülék, valamint az épület bejárata felett olvasható céges logó alapján ez valóban ez ugyanaz a hely lehet, mint amit az Antarktisz utcaképén láthattunk. Érdekesség még, hogy amíg a fenti képen láthatóak a szélességi és hosszúsági koordináták, az Antarktiszon ez nem látszik, ami alapján jó eséllyel valami különös szoftverhibáról lehet szó.
A tanulság annyi, hogy a Google Earth algoritmusainak útjai kifürkészhetetlenek, ennek megfelelően a gliccsei is azok, így ki tudja, hogy a szoftver miért dobja be épp ezeket az utcaképeket az Antarktisz közepén.