Miért olyan drága a vanília, hogy gyilkolnak is érte?

2020 / 03 / 31 / Felkai Ádám
Miért olyan drága a vanília, hogy gyilkolnak is érte?
A Vanilla nemzetségbe nagyjából száz növényfaj tartozik, ám fűszernek ezek közül mindössze hármat termelnek. Elsősorban a Vanilla planifolia babja ismert, de hasonló célra felhasználható a Vanilla pompona és a Vanilla tahitiensis is.

A Vanilla planifolia a kosborfélék vagy ochideafélék (Orchidaceae) családjába tartozik, és a család többi növényéhez hasonlóan ez is más növényekre kúszik fel. Eredeti hazája Mexikó, ahol már Kolumbusz érkezése előtt is használták ízesítési céllal. Jelenleg azonban Madagaszkár adja a világ vaníliatermésének a nyolcvan százalékát.

Madagaszkáron pedig valóságos háború folyik ezért a fűszerért.

Az egyik legvérsebb incidensről 2018-ban számolt be a The Guardian: a vaníliatolvajok tevékenysége azután durvult el, hogy a tőzsdén az egekbe szökött a vaníliabab ára. Ekkor a tolvajok nem finomkodtak, hanem fenyegető üzenetet hagytak az egyik faluban, és azt követelték, hogy készítsék ki nekik a babokat. A helyiek azonban nem engedtek, elkapták a tolvajokat, és meglincselték őket.

A helyi farmerek nem bánták a dolgot, a rendőrség úgysem tett semmit. Ezután a falu maga szervezett éjszakai őrjáratokat a helyi fiatalok segítségével. Az önbíráskodás nem különösebben érdekelte a hatóságokat. Ugyanakkor a vanília növekvő ára nem csak a hasonló erőszakos cselekedetek számát növelte, de a környezetvédők szerint az erdőpusztításhoz is masszívan hozzájárul.

Az árnövekedés pedig nem elhanyagolható mértékű – mint arról szó volt: Madagaszkárról származik a világ vaníliatermésének a zöme, és a fűszer ára az elmúlt években megtízszereződött. A farmerek munkáját a tolvajok fenyegetik, úgyhogy a termelők vagy a rendőrségtől kérnek segítséget, vagy mint a fenti példában: a saját kezükbe veszik az igazságszolgáltatást.

Ám a vaníliakereskedelem egy régebbi csempésztevékenység számára is álcát kínál: ez pedig a rózsafa és az ébenfa illegális kivitele az országból, mely egész erdők letarolásával járt. A rózsafa és az ébenfa kereskedelemében nem éppen legálisan meggazdagodott "üzletemberek" ugyanis a vaníliakereskedelemben próbálják a pénzük tisztára mosni. Lényegében egy mindent átszövő bűnözői hálóról van szó, akik a kormánnyal is közeli kapcsolatban állnak.

Mindez a tevékenység pedig a vanília árának további emelkedését okozta, amit a nemzetközi kereslet amúgy is a magasba srófolt volna.

Ugyanakkor egy másik tényező is felhajtja az árakat, ez pedig épp a tolvajok tevékenysége. Mivel a farmerek és a tolvajok valóságos versenyt futnak, hogy ki aratja le előbb az érett babot, ezért a farmerek sokszor a silányabb minőségű, még alig érett termést takarítják be, hogy megelőzzék a tolvajokat. A kevesebb és rosszabb minőségű vanília azonban nem képes kielégíteni a keresletet, ami az árak további emelkedésével jár.

Végső soron tehát három tényező emeli az árakat az égig: az egykori csempészek spekulációja, a tolvajok és a farmerek háborúja, végül pedig a természetes kereslet.

Elvileg az erdők védettek, és még műholdakkal is figyelik őket, ám a vanília akkora üzlet lett, hogy szépen apránként mindenki elkezdte a saját földjeit növelni a fák kárára. Az erdők fogyatkozása mára tagadhatatlan folyamat a szigeten.

Sokat segítene persze, ha a nemzetközi cégek megnéznék, honnan érkezik a vanília, és csak legálisan termelő farmerektől vásárolnának, ugyanakkor olyan mértékű a korrupció a szigeten, hogy egyelőre távolinak látszik bármiféle változás.

(Kép: wikipedia)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.