Mik azok az F-gázok, és miért akar mindenki megszabadulni tőlük?

2023 / 10 / 05 / Bodnár Barna
Mik azok az F-gázok, és miért akar mindenki megszabadulni tőlük?
Klímagáznak, vagy F-gáznak is nevezik azokat a fluortartalmú üvegházhatású gázokat, amelyeket leggyakrabban légkondicionáló- és hűtőberendezésekben használnak. Az EU és az USA is az anyagok gyártásának csökkentése, majd teljes kivezetése mellett tette le a voksát, mi pedig összefoglaltuk röviden, miért ennyire fontos ez mindenki számára.

A szóban forgó F-gázoknak, vagy fluorozott szénhidrogéneknek (HFC) nevezett vegyi anyagokat az 1990-es években kezdték el gyártani és forgalmazni, a korábbi, klórfluor-szénhidrogéneken (CFC) alapuló hűtőközegek kiváltására, amelyekről kiderült, hogy jelentősen károsítják a Föld ózonrétegét, amely elengedhetetlen védelmet biztosít számunkra a Nap káros ultraibolya sugárzásától. A múlt század végén tették közzé azt a felfedezést, hogy a klór, fluor és bróm a légkörbe kerülve károsítják az ózonréteget. Frank Rownland, Mario Molina és Paul J. Crutzen tanulmánya már 1974-ben kimutatta az ózonréteg elvékonyodását, munkájukat pedig 1995-ben Nobel-díjjal is jutalmazták.

Az F-gázok előnye, hogy nem károsak az ózonrétegre, hátrányuk azonban, hogy erős üvegházhatású gázok,

amelyek százszor nagyobb hatással vannak a globális felmelegedésre, mint a szén-dioxid. Az anyagok alkalmazása széleskörű, ezeket használják például hűtőberendezésekben, légkondicionáló gépekben, tűzgátló habok gyártására, és hőszivattyúkban is.

De hogyan is működnek ezek a berendezések, és miért ilyen fontosak az F-gázok? A hűtőszekrény falában egy folyadék - régen CFC, ma HFC - kering, amely elnyeli a környezeti hőt, és így hűti a hűtőszekrényt. Ahogy a folyadék elnyeli a hőt, elpárolog. A keletkező gőz a hűtőszekrény hátulján lévő tekercsekbe kerül, ahol nyomás alatt ismét folyadékká kondenzálódik, eközben pedig a hűtőszekrény belsejéből elnyelt hő a környező helyiségbe távozik. A légkondicionálók és az otthoni hőszivattyúk ugyanezen az elven működnek: elektromos meghajtású kompresszorok és elpárologtatók segítségével szállítják a hőt be a házba vagy ki a házból.

Amennyiben az F-gázok gyártását globálisan leállítják - ahogyan azt számos ország vállalta a Montreali Jegyzőkönyv 2016-os Kigali Módosítása alapján, amelyet az Egyesült Államok Szenátusa kétpárti szavazással tavaly szeptemberben ratifikált -, akkor ezzel elkerülhető lenne a hőmérséklet-emelkedés körülbelül fél Celsius-fokos emelkedése az iparosodás előtti időkhöz képest. Kína, az F-gázok egyik fő gyártója és exportőre, 2021. szeptember 15-i hatállyal ratifikálta a módosítást, az Egyesült Államok Környezetvédelmi Hivatala pedig 2021-ben véglegesített egy szabályt a HFC-k gyártásának és importjának csökkentésére. Az Egyesült Államok mellett

csütörtökön az Európai Parlament és a Tanács is megállapodásra jutott a fluortartalmú gázok kibocsátásának további csökkentéséről, illetve az anyagok teljes kivezetéséről 2050-ig.

Az egyre gyakrabban előforduló hőhullámok és melegedő éghajlat mellett joggal merülhet fel a kérdés, hogyha megszüntetik a hűtő- és légkondicionálógépekben használt gázok gyártását, mivel fogják azokat helyettesíteni. A jó hír az, hogy vannak alternatív hűtőközegek. Ilyen például az ammónia és az olyan szénhidrogének, mint a bután, amelyek szobahőmérsékleten elpárolognak. Ezek a gázok rövid élettartamúak, és környezetbarátabbak, hátrányuk azonban, hogy nagyobb reakcióképességük miatt a kompresszoroknak és a vízvezetékeknek korrózióállóbbnak és szivárgásbiztosabbnak kell lenniük ahhoz, hogy biztonságosak tudjanak lenni. A vegyipar ezért további olyan alternatívák kifejlesztésén dolgozik, amelyek a felhasználók és az éghajlatváltozás szempontjából is elfogadhatók.

(Borítókép: Getty Images/Schon)


Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Ezzel a műanyaghulladékok kezelésének egyik legnagyobb problémája hárulna el – a most kifejlesztett eljárás ráadásul olcsó is, és ipari léptékben alkalmazható.
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
182 méter magas felhőkarcoló épül hamarosan az Egyesült Államokban, aminek anyagát 90%-ban fa alkotja.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.