Milyen gyakran mosod a farmerod? Alkalmanként 56000 mikroműszál is leszakadhat róla

2020 / 09 / 07 / Perei Dóra
Milyen gyakran mosod a farmerod? Alkalmanként 56000 mikroműszál is leszakadhat róla
A farmer lényegében megjelenése óta az egyik legnépszerűbb ruha a világon, hiszen kényelmes, sokoldalú, és időtálló. Van ugyanakkor egy jelentős hátulütője: mosása során rengeteg mikroműszál kerül a környezetbe.

A műszálas szálkeverékek a természetes anyagoknál kopásállóbbak, jobb hőszigetelők és könnyebben kezelhetők: gyorsabb száradnak, kevésbé gyűrődnek, sokáig megtartják a ruha formáját. A műanyag szál mint alapanyag ráadásul olcsóbb, mint a természetes társai. Ugyanakkor egy ideje már tudjuk, hogy bizony nagy árat fizetünk az olcsóságért.

Több kutatás is bebizonyította, hogy mosáskor a ruhák szövetéből rostok kerülnek a leeresztett mosóvízbe. Amennyiben a ruha természetes anyagból készül, addig a természetes rostokon felül maximum a festékanyag szennyezi a környezetet. Ám a szintetikus anyagokból készült ruhákból műszálrészecskék, úgynevezett mikromszálak mosódnak a csatornahálózatba. A mikroszálak egy milliméternél kisebb műanyagszálak, amelyek többek közt a mosásban lévő ruhákból kerülnek előbb a szennyvízbe, majd a folyókba, tengerekbe, óceánokba.

A mikroműanyagok felületén ráadásul mindenféle gyógyszermaradvány, növényvédő szer és egyéb szennyező anyag megtapad, melyek a vízben még koncentráltabban jelentkeznek.

Ezt taglalja egy új kutatás is

A Torontói Egyetem kutatócsoportja szeretett volna többet megtudni a kizárólag a farmeranyagból származó mikroműanyag-szennyezettségről. Az elkészült tanulmányt az Environmental Science and Technology Letters szaklap publikálta. Hogy megtudják, milyen mértékben keringenek a környezetkárosító anyagok a vizekben, a kutatók mintákat vettek a sarkvidék bizonyos mélytengeri részén, a Nagy-tavak, valamint Toronto külvárosi régióinak állóvizeiből:

kilogrammonként átlagosan 1930, 780 és 2490 mikroszálat találtak a száraz üledékben.

A mikroszálak huszonkét-ötvenegy százaléka mesterséges cellulóz volt, abból is negyvenegy-ötvenhét százaléknyi az indigóval festett farmer. Az indigószálakat kék színük alapján azonosították, azok ugyanis egyedi, Raman spektrométerrel kimutatható kémiai lenyomattal rendelkeznek. Plusz az indigószálak sűrűbbek a klasszikus szintetikus szálaknál. Érdekesség, hogy a kutatók nem találtak szignifikáns különbséget a különböző farmerstílusok, például a koptatott és egyszerű kék között, mindegyikben egyforma mennyiségű szálat azonosítottak. A legszembetűnőbb különbséget a vadonatúj farmernadrágoknál tapasztalták, amelyek kezdetben több szálat tartalmaztak (feltehetően a gyártás során megmaradt laza szálak miatt), de aztán kiegyenlítődtek.

Ettől függetlenül a csapat döbbenten állapította meg, hogy mosásonként akár ötvenhatezer mikroszál is a környezetbe juthat.

A kutatók a torontói régió két szennyvíztisztító telepéről gyűjtöttek mintát, becslésük szerint ugyanis egyedül ez a két üzem felelős azért, hogy naponta egymilliárd farmer-mikroszál kerül az Ontario-tóba. A Wired szerint ez jól tükrözi az ország mosási szokásait, mivel a lakosság körülbelül fele szinte minden nap farmert visel, az átlag kanadai pedig már két viselés után kimossa a farmert. Miriam Diamon, a tanulmány társszerzője szerint komoly problémákat okoz - illetve okoz majd a jövőben -, hogy a műanyagnak több ideje van kisebb darabokra bomlani, ha az óceáni áramlatok nagy távolságokba viszik. A tengeri jég ráadásul a táplálékforrást jelentő fajok kulcsfontosságú élőhelye: a tengeri jég algáján növekvő krillek különösen fontosak ökológiai szempontból, mivel kulcsfontosságú táplálékforrást jelentenek a nyílt vizek valamennyi lakója számára. Samantha Athey, a kutatás másik szerzője pedig hozzátette, a ruháinkból is rengeteg mikroműanyag, valamint mikroszál kerül a vizekbe.

Hogy kezeljük megfelelően régi ruháinkat?

  • Mossuk külön a durva és finom textileket, így nem dörzsölődnek annyira össze, kevesebb mikroszál szakadhat le.
  • Mossunk alacsonyabb hőfokon, a magasabb hőmérséklet roncsolhatja a textilszálakat.
  • Szilárd mosószer helyett válasszunk folyékonyat, amit akár otthon, fillérekből is elkészíthetünk.
  • Mossunk rövidebb programon, centrifugázzunk alacsonyabb fordulatszámon, mivel a kisebb mechanikai súrlódás kevésbé roncsolja a textilszálakat.
  • Ha egy mód van rá, ne használjunk szárítógépet.

Milyen összetevőket kerüljünk, hogy kevesebb mikroműanyagot termeljünk?

A textilszálak elnevezéseire és a textiltermékek szálösszetételének jelölésére, címkézésére vonatkozó előírásokat uniós rendelet szabályozza, vagyis a termékbe varrt címkén a Magyarországon forgalomba kerülő textil-és ruházati cikkeken

magyar nyelven, rövidítés nélkül kell megadni a pontos nyersanyag-összetételt.

Szálkeverékek esetén csökkenő tömegarányú százalékban kell feltüntetni az összetevőket.

Műszálas anyagok

Acetát: Természetből nyert cellulózból előállított, ecetsavas-cellulózészter mesterséges szál (diacetát). Többnyire bélés- és fehérneműgyártáshoz használják.

Elasztán: Rugalmas poliuretán. Elasztikus termékek - fehérneműk, fürdőruhák -előállításánál használják, de megjelenik a sztreccs farmernadrágokban is.

Gumi: Természetes- vagy műkaucsukból előállított szál. Nagy rugalmasságú, gyenge fény-és hőállóságú, gyorsan öregedő anyag.

Lyocell: Környezetkímélő módszerrel előállított regenerált cellulózszál. Hasonló a viszkózhoz, de jobb nedvszívó képességű, illetve kevésbé gyűrődik. Blúzok, ingek, női ruhák készülnek belőle.

Modakril: Kémiailag módosított poliakril-nitril szintetikus szál, amely megfelelően színezhető. Kötöttáruk, függönyök, napernyők alapanyaga.

Poliamid: Szintetikus szál, több típusa közül a Nylon és a Perlon ismert. Közepes nedvességfelevő képességű, rendkívül kopásálló. Jól mosható, könnyen száradó termékek alapanyaga.

Poliészter: Szintetikus szál, enyhe nedvfelszívó, ellenben jó gyűrődésálló, formatartó tulajdonsággal. Ruházati célra főleg keverékekben (pamut, viszkóz, gyapjú, len) alkalmazzák.

Triacetát: Természetből nyert cellulózból készített, ecetsavas-cellulózészter szál, amelynek anyagában a kémiai átalakítás szinte teljeskörű, főként felsőruházati termékeket készítenek belőle.

Viszkóz: Természetből nyert cellulózból előállított, regenerált-cellulózszál. Kiváló nedvességfelvevő képességű, gyűrődésre hajlamos, nedvesen csökkent szilárdságú. Előállítása rendkívül környezetterhelő, mivel a gyártáshoz szükséges nagymolekulájú anyag (cellulóz) oldhatósága érdekében átmeneti kémiai átalakítást végeznek. Bélések, könnyű ruházati szövetek, valódi kreppszövetek készülnek belőle. Gyakran keverik pamuttal, gyapjúval, szintetikus szálakkal.

(Fotó: Pixabay)


Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Ezzel a műanyaghulladékok kezelésének egyik legnagyobb problémája hárulna el – a most kifejlesztett eljárás ráadásul olcsó is, és ipari léptékben alkalmazható.
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
182 méter magas felhőkarcoló épül hamarosan az Egyesült Államokban, aminek anyagát 90%-ban fa alkotja.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.