Milyen távolságból nézzük a mobiltelefon kijelzőjét, hogy ne legyen baja a szemünknek?

2024 / 03 / 16 / Bobák Zsófia
Milyen távolságból nézzük a mobiltelefon kijelzőjét, hogy ne legyen baja a szemünknek?
Az okostelefonok viszonylag apró képernyőjének állandó nézegetése különféle látási problémákhoz vezethet, az enyhébb szemkifáradástól a rövidlátásig. A problémák elkerülésében az is segíthet, ha az eszközt megfelelő távolságba tartjuk magunktól.

Az okostelefonok egyszerre működnek mini-számítógépként, fényképezőgépként, memóriaként, szórakoztató eszközként és okosasszisztensként, ami nélkül sokan el sem tudják képzelni az életüket. A készülékeken ott van az egész életünk és rajtuk keresztül végezzük a mindennapos ügyintézést, tartjuk a kapcsolatot az ismerőseinkkel és jutunk hozzá az új információkhoz. A mobiltelefonok egykor legfontosabb funkciója, tehát maga a telefonálás, emiatt egyre inkább a háttérbe szorul és manapság a legtöbb időt inkább a kijelző bámulásával töltjük, miközben az interneten böngészünk, chatelünk vagy videókat nézünk.

A viszonylag apró képernyő és a kisméretű betűk kombinációja azonban a szemek szempontjából nem jelent előnyt,

könnyen az egészségünk rovására mehet az órákig tartó okostelefon-használat, ha nem vigyázunk. De hogyan tudjuk megóvni a látásunkat, milyen messzire tartsuk magunktól a telefont, hogy ne rongálja nagyon a látásunkat?

Azt, hogy kinek mi számít kényelmes telefontartási távolságnak a képernyő nézegetése közben, mindenki lemérheti saját magán: ha egy idő után kellemetlennek érezzük az egy irányba való tekintést, elnehezültnek a szemeinket, akkor valószínűleg az asztenopia tüneteit észleljük - ez az egyik jele annak, hogy túl közel tartjuk magunkhoz az eszközt és nem elég nagy a távolság a szemeink és a kijelző között. Az asztenopia, azaz szemfáradtság önmagában még nem egy súlyos állapot, gyakran kialakul más hatások, például a száraz levegő vagy bizonyos betegségek miatt is, de hosszú távon komolyabb látási problémák kiindulópontjává is válhat. A szemek alapvető állapotától függően az egyes embereket jobban vagy kevésbé érinti a szemkifáradás, de a digitális eszközök képernyőjének való fokozott kitettség mindenképpen növeli az esélyét az asztenopia megjelenésének.

Nem kell azonban megvárni, amíg az egészségünk rovására megy a telefonhasználat: egy kis odafigyeléssel csökkenthetjük az esélyét a problémák kialakulásának, sőt, egy Apple által bevezetett funkció még ezt a terhet is leveszi a vállunkról és szól, ha rossz pozícióban tartjuk a telefont. Az iPhone-okon elérhető alkalmazás az úgynevezett képernyőtávolság (Screen Distance), ami a TrueDepth kamerával méri fel, hogy milyen távol van az arcunktól a készülék és mennyi ideig hagyjuk nem megfelelő távolságban. Az alkalmazás figyelmeztetést küld, ha azt érzékeli, hogy hosszabb időn át 30 centiméternél közelebb van hozzánk (a szemünkhöz) a mobiltelefon, így ha tudatosan nem is figyelünk rá és megfeledkezünk a kellő távolságtartásról, akkor sincs gond. A beállításokon belül a képernyőidő menüpontban elérhető képernyőtávolság bekapcsolása esetén a kapott figyelmeztetés akkor tűnik el, ha 30 centiméternél messzebbre tartjuk a telefont magunktól és a figyelmeztető üzenet végén található folytatás elemre koppintunk. A funkciót nem minden iPhone-on tudjuk használni, csak a TrueDepth kamerával felszerelt, iOS 17 vagy újabb rendszert futtató készülékeken.

Androidos telefonokra a Samsung az Apple-t jócskán megelőzve már 2016-ban megalkotta a Safety Screen (biztonsági képernyő) alkalmazást, ami hasonló módon, arcfelismerő rendszer segítségével méri fel a felhasználó arca és a mobileszköz közti távolságot és helytelen értékek detektálása esetén lekapcsolja a képernyőt. Az app valamivel engedékenyebb a távolság tekintetében és körülbelül 25 centiméterben határozza meg a megfelelő távot. Androidos telefonokon több ehhez hasonló alkalmazás is rendelkezésre áll, amennyiben szükségét érezzük egy applikáció segítségének, de előtte le kell őket tölteni a Google Play áruházból és telepíteni a mobilra, valamint megadni a kellő engedélyeket a kamera használatához.

Ahogy látható, az Apple és a Samsung is viszonylag kis távolságot enged az arc és a kijelző között, pedig a szakértők szerint a távolságnak minél nagyobbnak kell lennie, ha biztosan el szeretnénk kerülni az asztenopia kialakulásának esélyét. Egy, a Nature-ben 2023-ban publikált tanulmány szerint a 35 centiméteres távolságtartás már egészségtelennek számít, ennél messzebbről érdemes nézni a képernyőt, főként ha hosszú ideig olvasunk valamit rajta. A tanulmány szerzői szerint a körülbelül 60 centiméteres távolság megtartásán kívül (ezt persze kézben tartott telefonnal nehéz kivitelezni) az is előnyös, ha a 20-20-20 szabályt alkalmazzuk, vagyis 20 percenként legalább 20 másodpercig egy 20 láb (6 méter) messze lévő tárgyra koncentrálunk, ezzel megszakítva a képernyő bámulását.

Egy másik tanulmányban azt mérték fel a szemészek, hogy hosszan tartó telefonhasználat közben hogyan változtatják az emberek öntudatlanul a készüléktől tartott távolságot és az eredményekből kiderült, hogy még azok is, akik kezdetben egészségesnek mondható távolságot tartottak a kijelzőtől, idővel sokkal közelebb engedték magukhoz a készüléket. A kísérlet résztvevőinek az volt a feladata, hogy 60 percen át olvassanak egy regényrészletet a telefonjukon, miközben minden percben fényképet készítettek róluk.

Az alanyok az első tíz percben átlagosan 30 centiről figyelték a kijelzőt, majd ez a táv lassan csökkent és 50 perc elteltével, az utolsó 10 percben már 27 centiméterre redukálódott.

A kutatók felmérték a kialakuló tüneteket is: a résztvevők a kísérlet végén szemfáradtságra és elhomályosuló látásra panaszkodtak és a tünetek súlyossága arányban állt a kijelzőtől tartott csökkenő távolsággal.

Az Amerikai Szemészeti Akadémia tagjának, Sunir Gargnak idén januárban megjelent nyilatkozata alapján az Apple által is javasolt, illetve a képernyőtávolság alkalmazásban használt értékek (30 centiméter) azonban valójában nem biztos, hogy jó kiindulópontot jelentenek a szemek megóvásával kapcsolatban, mivel a szemek fáradtsága nem feltétlenül függ össze a kijelzőtől tartott távolsággal, inkább a ritkább pislogás és az emiatt kialakuló szemszárazság a problémák fő forrása. A szakértő szerint a képernyőtávolság és a hozzá hasonló alkalmazások használata semmiképpen nem okoz károkat, de érdemesebb emellett, vagy helyett a 20-20-20-as szabályt alkalmazni a szemeink megóvására, azaz időnként tekintsünk fel a képernyőről és nézzünk a távolba az olvasás és videózás szüneteltetéseképpen.

(Fotó: Jonathan Velasquez/Unsplash, License/allser/Surprising_SnapShots/Pixabay)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.