"Mind szeretjük a robotokat" - mondja a cég, ami rugdossa a robotjait

2024 / 08 / 21 / Bobák Zsófia
Egy robotikai cég elárulta, miért lökdösik és rugdossák az általuk épített gépeket a bemutató videókban.

A LimX Dynamics robotikai cég több videójában is látható egy olyan mozzanat, ami gyakori ugyan a kétlábú vagy négylábú robotok képességeit bemutató felvételeken, de mégis kétségekre adhat okot a tevékenység hasznát vagy okát illetően: a robotokat ugyanis rendszeresen, erőteljesen lökdösik, esetleg bottal ütik vagy lábbal rúgnak rajtuk nagyokat. Bár az élettelen gépeket ez a bánásmód nem sérti, de az antropomorfizáció miatt a folyamat nyilvános demonstrációit közelről követő nézőkben időnként együttérzést vagy aggodalmat kelt a látvány, emiatt a cég úgy gondolta, magyarázatra szorul a dolog és felfedték az okokat a módszer mögött.

Az általános felhasználású robotokat arra szánják, hogy emberek között, emberi környezetben dolgozzanak majd és rendszeresen interakcióba lépjenek környezetükkel, emiatt fel kell készíteni őket az ezzel járó nehézségekre. Minél többféle szituációval ismertetik meg és hatásnak teszik ki őket, annál változatosabb képességekre tesznek szert és annál jobban tudják majd kezelni a rendhagyó helyzeteket is a későbbiekben.

"Bár sokan aggódnak, mikor azt látják, hogy P1-et megrúgjuk vagy megütjük, ez a szigorú tesztelés valójában alapvető fontosságú az általános célú robotok megbízhatóságának kialakításában,

mivel a való életbeli alkalmazások során elkerülhetetlenül előfordulnak majd ennél még kiszámíthatatlanabb vagy keményebb helyzetek is." - mondja a LimX - "A P1 stabilitása figyelemre méltó. Ez a siker a LimX Dynamics megerősítéses tanuláson alapuló szisztematikus tréningezésének és a jól meghatározott hardver kialakításnak köszönhető."

A P1 robot, amire a leírásban utalnak, egy kétlábú robot, aminek nincs felsőteste és segítségével a különféle terepeken való haladás képességét tesztelik. Az 1,8 km/h-ás maximális sebességű gépet tesztplatformként használják és időnként nagyobb kihívást tartogató környezetbe, például erdőkbe is kiviszik gyakorlatozási céllal, az egyik ilyen videóban mutatták be, hogyan támadnak rá faágakkal a tesztet végző munkatársak.

A cégnek létezik emellett egy humanoid robotja is, a CL-1, amely már teljes testes gépezet és szintén tesztelési platformot nyújt a "megtestesülést mesterséges intelligencia" próbája számára.

A CL-1-hez hasonló emberszerű robotok éppen felépítésük miatt nagyobb eséllyel váltanak ki bizalmat, szimpátiát vagy empátiát az emberekből és ez is a célja a gyártóknak, akik a mindennapi, szoros együttműködésre való alkalmasságot prioritásként kezelik. Kérdés, hogy ebben az esetben elegendő-e a robotok felkészítésével magyarázni az erőszakosnak tűnő tréninget vagy a jövőben szükséges lesz-e a humanoid, félhumanoid robotokkal kapcsolatos etikai kérdések tisztázása során akár az ilyen jellegű témákat is, vagyis a robotok emberekre gyakorolt hatásának szokatlanabb aspektusait is megvitatni.

(Fotó: LimX Dynamics)

Megtette első lépéseit az emberek otthonai felé a kínai humanoid robot CL-1 egyelőre apró léptekkel, de közeledik a való életbeli alkalmazás felé. A gyártócég a robotot az általános mesterséges intelligencia ideális fizikai megtestesülésének szánja.


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.