Mindent hall, de nem beszél vissza a mesterséges intelligencia alapú barát

2024 / 08 / 01 / Bobák Zsófia
Mindent hall, de nem beszél vissza a mesterséges intelligencia alapú barát
Egy harvardi fejlesztő által alkotott eszköz célja, hogy állandó társ legyen.

Avi Schiffmann neve még a koronavírus járvány ideje alatt vált ismertté, ő fejlesztette ki ugyanis 17 évesen a legnépszerűbb járványkövető appot, amin a fertőzöttek számának alakulását lehetett nyomon követni. A fiatalember akkor olyan ajánlatokat utasított vissza az oldal reklámmentességének megőrzése érdekében, amelyek gyorsan gazdaggá tehették volna: egyszer egy 8 millió dollárt elérő értékű ajánlatot kapott a reklámokért cserébe, de nem fogadta el. Schiffmann azóta új területeken is kipróbálta magát és immár a profitra is gondol, ezért leginkább a viselhető eszközök és a mesterséges intelligencia terén gondol ki újabb koncepciókat.

Legfrissebb fejlesztése eredetileg Tab néven indult, de időközben a Friend (barát) elnevezést kapta, ezzel is jelezve célját, vagyis azt, hogy az eszköz az MI-nek köszönhetően az emberek barátjává váljon. A Friend egy egészen egyszerű berendezés, amit a nyakban vagy a ruhára csiptetve kell hordani és csak mikrofont tartalmaz, kamerát nem, de ez is elég a funkciója beteljesítéséhez. Az eszközt kétféle beállításban lehet használni: első esetben (Bluetooth-on keresztül kapcsolódva) minden hangot "hall", a másodiknál csak akkor kezd figyelni, ha a felhasználó jelzi, hogy beszél hozzá. A mesterséges intelligencia rendszer a válaszait szöveges üzenet formájában küldi el a viselője mobiltelefonjára, így nyújt állandó társaságot és visszajelzést az embereknek. Az adatbiztonságról (elviekben) az end-to-end titkosítás gondoskodik és az "emlékeket" egy gombnyomással törölni lehet, de bizonyos esetekben hátrányt is jelenthet, hogy az eszköz a beszélgetéseket nem rögzíti hosszú távon.

A Friend egyelőre csak ennyit tud, hallgatni és reagálni,

lényegében a magunkban való beszédhez nyújt virtuális társaságot vagyis egyfajta nem túl komplex képzeletbeli barátnak tekinthető, amit a technológia kézzelfoghatóbbá tesz. Az ehhez hasonló mesterséges intelligencia alkalmazások azonban igen népszerűek, még az egyszerű működésük is elegendő ahhoz, hogy a barátság illúzióját adják, a Friend előnye pedig, hogy a diskurzushoz nem szükséges gépelni a felhasználónak, emiatt természetesebb érzést kelthet a használata Schiffmann szerint.

Az eszköz első példányait jövőre szállítják ki a megrendelőknek és első körben 36 000 forintért lehet hozzájutni, de egyelőre csak az Egyesült Államokban és Kanadában értékesítik. Schiffmann a berendezést játéknak tekinti és ahogy az a Friend bemutatkozó videójában is látható, nem arra szánták, hogy helyettesítse az emberi kapcsolatokat, hanem inkább egy, a felhasználónak pozitív visszajelzéseket küldő, a teljes egyedüllétet véglegesen eltörlő kiegészítőnek.

(Fotó: Friend)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.