Mindössze egymillió forintért vehetünk beszélő robotkutyát, de mire használjuk?

2023 / 07 / 24 / Bobák Zsófia
Mindössze egymillió forintért vehetünk beszélő robotkutyát, de mire használjuk?
Megjelent a kínai Unitree Go2 robotja, ami válaszol a gazdájának és értelmezi a hozzá intézett kérdéseket és kéréseket is.

A Unitree Robotics évek óta gyártja négylábú robotjait és most bemutatta az előző Go1 típus utódjának készült Go2-t is, ami még többet tud elődjénél. A robot, a Go1-hez hasonlóan egyszerű felépítésű, könnyű és "okos", azaz mesterséges intelligenciával ellátott, de plusz felszereléseket is kapott: a lidaros érzékeléssel a korábbinál alaposabban tudja feltérképezni a környezetét és a GPT nyelvi modellel kétirányú, beszéden alapuló (nem írott szöveg alapú) kommunikációra képes. Ez azt jelenti, hogy a robotkutya többé-kevésbé pontosan érti, amit a tulajdonosa mond neki és válaszol is a kérdésekre vagy végrehajtja az utasításokat.

A gép specifikációi is jó teljesítményről árulkodnak: a talpakba épített szenzoroktól kezdve a 15 000 mAh-ás, extra hosszú üzemidőt lehetővé tévő akkumulátoron át a 13 km/h-ás maximális sebességig és az ISS 2.0 (Intelligent Side-follow System) rendszerig számos hasznos funkció növeli a robot hatékonyságát. Az ISS 2.0 rendszernek köszönhetően a gép igazi társként is használható, mivel automatikusan követi gazdáját, hogy szükség esetén elvégezzen helyette bizonyos feladatokat, például a robotkar segítségével kidobja helyette a szemetet. A legegyszerűbb változat, a körülbelül félmillió forintba (1600 amerikai dollár) kerülő Go2 Air ára magasnak tűnik ugyan, de a Go1-hez képest mégis kifejezetten alacsonynak számít, azt ugyanis 2700 dollárért (920 000 forint) értékesíti a gyártó. Igaz, a Go2-nek is létezik egymilliós és még drágább verziója: a Pro típus 2800 dollárba kerül, cserébe egy kilóval nagyobb a teherbírása (körülbelül 8 kilogramm), valamivel gyorsabb (12,5 km/h) és rendelkezik az előbb említett követési funkcióval és hangfelismeréssel is, amikkel az Air nem. Az EDU változat pedig egy kicsivel még többet tud.

De mire jó egy félmilliós/egymilliós robotkutya, miért is érdemes beruházni egyre? A Boston Dynamics robotkutyáját, Spotot gyakran praktikus célokra, ipari környezetben végzett felmérésekre vagy biztonsági őri feladatokra használják, a Ghost Robotics Vision 60-ját az Egyesült Államok Űrhadereje is alkalmazza területőrzésre, az Artificial Intelligence Technology Solutions RADDOG nevű robotja a rendfenntartók munkáját segíti, az ANYbotics ANYmal X-e robbanásveszélyes üzemekben való járőrözésre, vagy távolról irányított műszaki ellenőrzések elvégzésére is képes vagyis a hasonló gépeket fejlesztő cégek általában meghatároznak valamilyen hasznos felhasználási területet a négylábúak számára, de a promóció alapján a Unitree más irányt választott. Inkább a szórakoztató funkciót helyezik előtérbe a felhasználási területek kapcsán: a Go2 a bemutatás alapján tökéletesen alkalmas arra, hogy:

  • mindenhova elkísérje az embert
  • fotókat készítsen róla
  • beszélgessen vele
  • táncoljon neki
  • zenét játszon
  • "kézenállásban" lesétáljon a lépcsőn

Vagyis egy drága, high-tech robotbarát legyen, ha éppen arra van szüksége valakinek. Azt persze, hogy az emberek valóban mechanikus házi kedvencet látnak-e a majd gépben, egyelőre nem lehet tudni, elvégre a Go1 egyes példányait is felszerelték lángszóróval és kereskedelmi forgalomba hozzák őket. A Go2-őt mindenesetre már elő lehet rendelni és a kiszállítás a vásárlókhoz októberben kezdődik. A Unitree egyébként nem az első, aki a GPT nyelvi modellt valamilyen módon egyesíti a négylábú robottal: a Levatas cég is kísérletezik a ChatGPT Spottal való integrálásával, de ők egyelőre nem értékesítik a terméket.

(Fotó: Unitree)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Kínában elkészítették az elpusztíthatatlan okostelefont, ami már itthon is kapható
Kínában elkészítették az elpusztíthatatlan okostelefont, ami már itthon is kapható
Túrázóknak és a világvégére készülőknek is érdekes lehet a kínai Unihertz beszédes nevű mobilja, a Tank 3 Pro, amibe az óriási akkumulátor mellé még egy beépített projektor is belefért.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.