Miniatűr univerzumot hoztak létre a kutatók

2022 / 11 / 10 / Felkai Ádám
Miniatűr univerzumot hoztak létre a kutatók
Ennek segítségével derült ki, hogy egy táguló univerzumban, az üres térben valóban megjelenhetnek részecskepárok.

A kutatók egy apró, táguló univerzum analógját hozták létre rendkívül hideg káliumatomokból. A remények szerint ebből, az első ilyen jellegű kísérletből megérthetjük azokat a kozmikus jelenségeket, amelyeket rendkívül nehéz közvetlenül észlelni, például részecskepárok felbukkanását, amelyek az univerzum tágulásával az üres térből keletkezhetnek – számol be róla a New Scientist.

A németországi Heidelbergi Egyetem kutatói több mint 20 000 káliumatomot hűtöttek le vákuumban a kísérlet során – az atomokat lézerek segítségével lassították le, és körülbelül 60 nanokelvinre csökkentették a hőmérsékletüket. Ezen a hőmérsékleten az atomok egy emberi hajszál vastagságú felhőt alkottak, de nem fagynak meg, ehelyett egy kvantum, folyadékszerű anyagfázis halmazállapotot vesznek fel, amelyet Bose-Einstein kondenzátumnak neveznek. A Bose-Einstein-kondenzátum nagyon alacsony hőmérsékleten alakul ki, amikor is több ezer atom egyetlen entitássá (egy szuperatommá) válik”. Ezt a jelenséget egyébként Albert Einstein és Satyendra Nath Bose indiai matematikus majdnem egy évszázaddal ezelőtt megjósolta (innen ered tehát az elnevezés). A Bose-Einstein kondenzátumról korábban már mi is írtunk részletesebben:

Létrehozták az anyag ötödik halmazállapotát a világűrben is A NASA tudósainak egy csoportja közzétette a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén folytatott Bose-Einstein kondenzátum kísérleteinek első eredményeit, ahol a részecskék a gravitációs korlátoktól mentesen manipulálhatók. A tudósok első ízben figyelték meg az anyag ötödik állapotát az űrben, példátlan betekintést nyerve ezzel a kvantum-univerzum legmegoldhatatlanabbnak tűnő titkaiba.

Az ebben a fázisban lévő atomokat megvilágítással akár irányítani is lehet – a kutatók egy apró projektor segítségével pontosan beállíthatják az atomok sűrűségét, térbeli elrendezését és az egymásra ható erőket is. Ezzel a módszerrel a kutatók úgy állították be az atomokat, hogy kövessék a tér-idő metrikának nevezett egyenletet, amely egy tényleges, teljes méretű univerzumban meghatározza, hogy az adott univerzum mennyire görbült, milyen gyorsan terjed benne a fény, és mennyi fénynek kell meghajlania a nagyon nagy tömegű testek közelében. Ez tehát az első olyan kísérlet, amelyben hideg atomokat használtak egy görbült és táguló univerzum szimulálására.

A kísérlet során sikerült megmérni azt is, hogy az atomok mozgása épp olyan mintának felelt meg, amit akkor kapnánk, ha hirtelen részecskepárok bukkannának fel a semmiből. A kutatók szerint ez arra utal, hogy egy táguló univerzumban (mint amilyen tehát a minket körülvevő, valóságos univerzum) hasonló módon, az üres térben is felbukkanhatnak részecskepárok.

A kutatók ezenkívül is bizakodóak, hiszen a miniatűr univerzum egy nagyon „precíz játszótér” arra nézvést, hogy együtt vizsgálják a kvantumhatásokat és a gravitációt. Azt ugyanis egyelőre nem tudják a kutatók, hogy a kettő miként kombinálódik az univerzumunkban, de a hasonló kísérletek során le lehet tesztelni néhány elképzelést.

(Kép: Pixabay/Tumisu)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.