Mint Zeusz: villámlást vált ki és irányít a bizarr drón

2025 / 04 / 23 / Felkai Ádám
Mint Zeusz: villámlást vált ki és irányít a bizarr drón
Japán kutatók először reptettek sikeresen egy villámálló drónt egy zivatarfelhőbe, majd ennek segítségével irányítottan előidéztek és levezettek egy természetes villámcsapást.

Ez volt az első alkalom, hogy ilyen eseményt drón segítségével sikerült megvalósítani. A projekt mögött álló kutatócsoportot a telekommunikációs óriáscég, az NTT vezeti. Céljuk nem csupán az infrastruktúra védelme a villámok okozta károktól, hanem akár annak a lehetőségnek a feltérképezése is, hogy a villámcsapásokban rejlő hatalmas energiát valamilyen módon begyűjtsék és eltárolják.

Ha ez sikerülne, úgy elég jelentős természetes energiához nyílna meg az út: egyetlen villámcsapás körülbelül egymilliárd joule energiát hordoz, ami nagyjából 278 kilowattórának felel meg – ezzel egy átlagos elektromos autót, például a Hyundai Ioniq 6-ot közel hatszor lehetne feltölteni. Világszerte évente mintegy 1,4 milliárd villámcsapás történik, ami körülbelül 383 terawattóra energiát jelent – ez megközelíti a világ 2023-as teljes villamosenergia-fogyasztásának 1,5%-át. Ezt az energiát azonban rendkívül nehéz és jelenleg veszélyes hasznosítani. A villámok hossza általában 3–5 kilométer, hőmérsékletük pedig ötszöröse a Nap felszínének, miközben akár 100 millió volt feszültséget is hordozhatnak. A villámok okozta veszély ráadásul nemcsak emberi életet fenyeget: Japánban évente 0,7–1,5 milliárd dollár kárt okoznak, ami többek között az NTT saját telekommunikációs infrastruktúráját is érinti – így talán már talán érthető, egy telekommunikációs cég miért kísérletezik ilyesmivel.


A kísérlethez használt drón, kép: NTT

A fenti probléma kezelésére a kutatók egy egyedi kialakítású drónt fejlesztettek, amelyet fém Faraday-kalitkával láttak el a villám biztonságos eltérítésére, továbbá egy 300 méter hosszú, vezetőképes földelő dróttal és antennaszerű hegyes tüskékkel is felszerelték az eszközt, hogy vonzza a villámokat. Egy decemberi zivatar során a drónt 300 méteres magasságba emelték, ahol elektromos töltés halmozódott fel rajta. Amikor a kutatók bekapcsolták a földelést biztosító kapcsolót, a töltés utat talált a föld felé – ennek következtében bekövetkezett egy villámcsapás, amely részben megolvasztotta a drón fém védőrácsát, de az eszköz ennek ellenére is stabil maradt.

Az NTT állítása szerint ez volt az első alkalom, hogy elektromos tér manipulációjával drónnal sikerült villámcsapást irányítani. A csapat most a védelmi felhasználáson túl arra is törekszik, hogy kidolgozzon egy módszert az energia eltárolására. Ez azonban óriási kihívás: egy villám milliszekundumok alatt hatalmas energialöketet ad le – túlságosan gyorsan és intenzíven ahhoz, hogy ez hagyományos akkumulátorokkal begyűjthető legyen. Még a legfejlettebb ultrakondenzátoroknak és transzformátoroknak is hatalmas túlfeszültséget kellene kibírniuk.

(A cikkhez használt kép illusztráció, az AI generálta/Rakéta.hu)


Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) több mint verseny – egy életre szóló lehetőség arra, hogy fiatal kutatók bemutassák tehetségüket, fejlesszék szakmai kapcsolataikat és megalapozzák jövőjüket.
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Így változtat életeket az OTDK: fiatal kutatónők sikertörténetei
Két fiatal kutatónő példája bizonyítja, hogy az Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) miként formálhatja a szakmai karriert és nyithat kapukat a nemzetközi sikerhez.
Alaposan megkínozták a kutatók ezt az akkumulátort
Alaposan megkínozták a kutatók ezt az akkumulátort
De az eszköz meglepően jól bírta a megpróbáltatásokat.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.