A napokban mindenhonnan a KATA-val (ha épp nem a rezsivel) kapcsolatos hírek ömlenek, de ha valaki mégis lemaradt, akkor a lényeg annyi, hogy ezt az átlátható, elemeiben ugyan többet kritizált vállalkozási formát a kormány drasztikusan átalakította – a Portfolio nyomán a legfontosabb új szabály az, hogy „a KATA-soknak így csak magánszemélyektől származhat bevétele” (a taxisok kivételével). Magyarán egy KATA-s vállalkozó az új szabály értelmében nem számlázhat cégnek, ami a jelenlegi 450 ezer katás vállalkozó jelentős részét arra kényszeríti, hogy kilépjen ebből a vállalkozási formából. Az ő opcióikról így írt a Portfolio egy másik, az RSM Hungary tanácsadó cég szakértő csapatával közösen jegyzett cikkben:
„Az RSM várakozásai szerint az új feltételeknek meg nem felelő kisvállalkozók lehetőségei szűkülnek, az érintetteknek nincs más választásuk, mint a magasabb adóteherrel járó egyéni vállalkozói adózást, jobb esetben az átalányadózást választani.”
A pontos számok nyilván sokakat érdekelnek, és ezért többen is könyvelőt kell, hogy felkeressenek. Előzetesen azonban nyújthat némi fogódzót, vagy legalábbis adhat egyféle (bár persze közel sem teljes képet) a FairConto Zrt. 2022-es bérkalkulátora, amely ezen a honlapon érhető el.
A Magyar Vállalkozók közössége Facebook oldalon a kalkulátorról azt írták, hogy ez néhány nap alatt, több könyvelő tesztelésének eredményeként készült el, amelyhez a fenti linken részletes leírást is olvashatunk. Habár a kalkulátor több paramétert is figyelembe vesz, akadnak hiányosságai, az egyik ilyen például, amelyet az egyik hozzászóló is megemlített, hogy a főállású átalányadózóknak a minimálbér alapulvételével TB járulékot és szociális hozzájárulási adót (Szochót) kell fizetni, akkor is, ha a havi jövedelmük nulla – és például a táblázat ezzel a torzító hatással már nem számol.
Vagyis a könyvelőt nem fogja nekünk megspórolni, viszont egyfajta előzetes képet kaphatunk a kalkulátor segítségével.
(Kép: Pixabay/stevepb)