Már másfél éve is foglalkoztunk azzal a Rakétán, hogy meglopja-e a művészeket, ha mesterséges intelligenciákat edzenek az alkotásaikon, és ez a vita azóta sem csillapodott, sőt. Ahogyan egyre fejlettebbek lesznek a nagy nyelvi modellek (LLM-ek) és a generatív mesterséges intelligenciák, egyre nagyobb anyagi értéket képviselnek. Ám egy-két kivételtől eltekintve nem látszik, hogy a programok tanításához felhasznált szövegek, képek, videók létrehozói ebből valaha látnak-e bármennyi pénzt vagy egyéb elismerést. Kiadóvállalatok fogták perbe, vagy fogadták partnerül az AI-cégeket, a Reddit a Google-ön kívül minden más keresőt és AI-botot kitiltott, miközben például a Photoshop tulajdonosa, az Adobe azzal próbálkozik, hogy csak jogtiszta anyagokkal fejlessze Firefly nevű AI-rendszerét.
Utólag nem lesz könnyű igazságot tenni abban, hogy az interneten amúgy szabadon elérhető tartalmakat jogszerűen és etikusan használták-e föl az OpenAI, a Google vagy épp a Microsoft mérnökei. Ám ez nem jelenti azt, hogy most nem lehetne leállítani a webet és más platformokat bejáró csúszómászó miniprogramokat, úgynevezett crawlereket vagy botokat. Ehhez eddig egy aprócska szövegfájl jelentett kapaszkodót: egy robots.txt nevű állományban a weboldal tulajdonosa felsorolhatta, hogy milyen internetes keresőket, vagy akár AI-botokat enged be a területére, és melyeket nem. Ez azonban inkább egy Malackáéhoz hasonló
"Tilos az Á" tábla,
amit csak azok tartanak tiszteletben, akik akarnak. Épp ezért érdekes a Cloudflare új szolgáltatása, amiről a Wired számolt be. A Cloudflare egy olyan vállalat, ami az ügyfelei digitális szolgáltatásainak a stabilitásáért felel: a fájlok gyors mozgatását vagy épp a kibertámadások elhárítását szolgáló infrastruktúrát üzemeltet, egyértelmű piacvezetőként. Az általuk bemutatott új programcsomag, a Bot Management lehetővé teszi, hogy a weboldalak tulajdonosai élőben lássák, hogy mely keresők vagy AI-cégek bújják épp az oldalaikat, és egyesével kiválogathatják, hogy melyeket szeretnék kitiltani. Ez a cégvezető Matthew Prince szerint már nem csak egy jelzőtáblához, hanem inkább egy őrszolgálathoz hasonlít. Azt állítja, hogy a Bot Managementet egyes AI-játékosok üdvözölték, míg mások melegebb éghajlatra küldték el őket.
A cég nem először döntött úgy, hogy állást foglal egy kényes, de a web jövőjét nagyban befolyásoló vitában: 2019 nyarán megszüntették az 8chan nevű szélsőséges oldallal kötött szerződésüket, ezzel hosszas vitákat indítva el arról, hogy egy domináns platformnak mire van és mire kéne, hogy legyen lehetősége ilyen helyzetekben. Most újra bebizonyíthatják, hogy egy infrastruktúra-szolgáltatónak példátlanul nagy hatalma van az interneten.
(Borítókép: Masaaki Komori/Unsplash)