Az orvostörténelem tele van hajmeresztő műtétekkel, de ezek általában a betegek miatt kerülnek reflektorfénybe – nem úgy, mint cikkünk aktuális tárgya. Ezen operáció során ugyanis példátlan eset történt: egy német sebészt megfertőzött a páciense rákos daganata a műtét közben. Ez az első ismert ilyen eset, amelyről a Mirror egy korábbi tanulmány alapján számol be.
Az eset egy ritka hasi daganat eltávolítása során történt, amikor egy 32 éves férfit operáltak, akinél rosszindulatú rostos hisztiocitómát diagnosztizáltak. Ez a ritka rákos megbetegedés évente mindössze körülbelül 1400 embernél fordul elő.
A 53 éves sebész a beavatkozás közben véletlenül megvágta a kezét, miközben egy drént helyezett be. Bár azonnal fertőtlenítette és bekötözte a sebet, öt hónappal később egy kemény, 3 cm-es csomót fedezett fel a középső ujja tövében. Miután konzultált egy kézsebésszel, kiderült, hogy a csomó rosszindulatú daganat, amely genetikailag megegyezett a páciens daganatával. Az orvosok arra a következtetésre jutottak, hogy a sebész akkor fertőződött meg, amikor a daganatsejtek a sebbe kerültek.
Az eset rendkívül szokatlan, mivel az emberi szervezet általában kilöki az idegen szöveteket – ahogyan az a szervátültetéseknél is megfigyelhető. Ebben az esetben azonban a sebész immunrendszere nem reagált megfelelően, így a daganatsejtek képesek voltak elszaporodni.
Az esetet először 1996-ban dokumentálták, majd részletesen bemutatták a The New England Journal of Medicine című lapban. Mivel azonban párját ritkító orvosi esetről van szó, az újra nagy figyelmet kapott, és ismét bejárta az angolszász sajtót – a Mirror cikke az egyik példa erre. Bár a daganatot végül sikeresen eltávolították a páciensből, a férfi később szövődmények következtében elhunyt. Ami a sebész kezén lévő daganatot illeti, az szintén rosszindulatú rostos hisztiocitómának bizonyult. Miután azonban azt sebészeti úton eltávolították, nem újult ki, és áttétek sem alakultak ki.
A cikk szerint az eset összetett: bár a környező szövetekben gyulladásos reakció alakult ki, ez nem akadályozta meg a daganat növekedését. Vagyis, ahogyan azt fentebb már említettük, valami módon az idegen eredetű daganat kikerülte a sebész immunrendszerét.
A szerzők hangsúlyozták, hogy az eset egyfajta “véletlen transzplantáció” eredménye. Ez azért különleges, mert az emberi sejtek átültetése általában kilökődést okoz, amit még orvosilag ellenőrzött körülmények között is nehéz kezelni. Jelen esetben viszont erre pusztán a véletlen miatt került sor, ami talán annak tudható be, hogy a daganatok rendkívül komplex módon működnek, és nagyrészt még mindig “feltérképezetlen” területnek számítanak.
(Kép: Pixabay/Engin_Akyurt)