Egy queenslandi laboratóriumban súlyos biológiai biztonsági hiányosságra derült fény, miután kiderült, hogy 323, veszélyes vírusokat tartalmazó fiolát nem tartottak megfelelően nyilván. Ezeknek a mintáknak – köztük Hendra-, Lyssa- és Hantavírust tartalmazó fioláknak – 2021-ben veszett nyoma, ám a hiányuk csak jóval később, 2023 augusztusában tűnt fel. A queenslandi egészségügyi illetékesek most azt vizsgálják, hogyan kerülhették el ezek a magas kockázatú minták közel két évig a hatóságok figyelmét, és milyen lépésekkel előzhető meg egy hasonló eset a jövőben – írja az Interesting Engineering.
A hiányzó fiolák közül csaknem 100 Hendra-vírust tartalmazott. A Hendra vírus (tudományos nevén Hendra henipavirus) egy denevérek által terjesztett vírus, amely lovakat és embereket is képes halálosan fertőzni, és a lovak közt Ausztráliában több járványt okozott. Ez a kórokozó az emberekre nézve mintegy 57%-os halálozási aránnyal jár. Raina Plowright, a Cornell Egyetem Állatorvosi Karának professzora így nyilatkozott:
“A Hendra-vírus… pusztító hatást gyakorolt a fertőzöttekre, azok családjára, valamint az állategészségügyi és lótenyésztési ágazatra.”
A többi hiányzó minta 223 fiola Lyssavírust tartalmazott – egy, a veszettséghez hasonlóan rendkívül halálos kórokozót –, valamint két fiola Hantavírust, amely a Hantavírus tüdőszindrómát okozza – ez nagyjából 38%-os halálozási aránnyal jár. A riasztó adatok ellenére a queenslandi tisztviselők hangsúlyozzák, hogy a lakosság nincs közvetlen veszélyben.
Tim Nicholls egészségügyi miniszter szerint a fiolák eltűnése egy fagyasztó meghibásodásával kezdődött: az ampullákat áthelyezték, de ezt nem dokumentálták.
„Nyugtalanító, hogy az áthelyezést nem követték írásos feljegyzések” – mondta Nicholls, hozzátéve, nincs arra utaló jel, hogy lopás vagy szándékos visszaélés történt volna. „Semmi sem utal arra, hogy ezeket a mintákat eltulajdonították” – hangsúlyozta a miniszter, és azt is megemlítette, hogy az ilyen vírusok fegyverként való felhasználása jelentős szakértelmet igényelne, magyarán egy terrortámadásra nem igazán használhatóak.
John Gerrard, Queensland egészségügyi főigazgatója szintén igyekezett megnyugtatni a közvéleményt, ő azt emelte ki, hogy a minták valószínűleg gyorsan lebomlottak a szigorúan ellenőrzött, alacsony hőmérsékletű környezeten kívül kerülve. Úgy véli, hogy a dokumentáció hiánya ellenére, a minták sorsa végül az lett, mint általában, tehát a szokásos protokollok szerint, valószínűleg autoklávban semmisítették meg őket.
A vizsgálat azonban jelenleg is zajlik, a Queensland Health áttekinti az engedélyezési eljárásokat, újraképzi a személyzetet és felülvizsgálja a dokumentációs folyamatokat. Nicholls miniszter így nyilatkozott még az eset kapcsán:
“Ilyen súlyos hiányosság esetén a Queensland Health-nek kötelessége kivizsgálni a történteket, és gondoskodnia arról, hogy a jövőben ne fordulhasson elő hasonló eset.”
A hatóságok bíznak abban, hogy a javított eljárások hosszú távon is védelmet nyújtanak a közegészségügy számára.
(A cikkhez használt kép illusztráció, forrása: Pixabay/Belova59)