Nagy a baj: 323 halálos vírusminta tűnt el egy ausztrál laborból

2024 / 12 / 11 / Felkai Ádám
Nagy a baj: 323 halálos vírusminta tűnt el egy ausztrál laborból
Nagyon súlyos biztonsági hiányosságra derült fény egy ausztrál laborban.

Egy queenslandi laboratóriumban súlyos biológiai biztonsági hiányosságra derült fény, miután kiderült, hogy 323, veszélyes vírusokat tartalmazó fiolát nem tartottak megfelelően nyilván. Ezeknek a mintáknak – köztük Hendra-, Lyssa- és Hantavírust tartalmazó fioláknak – 2021-ben veszett nyoma, ám a hiányuk csak jóval később, 2023 augusztusában tűnt fel. A queenslandi egészségügyi illetékesek most azt vizsgálják, hogyan kerülhették el ezek a magas kockázatú minták közel két évig a hatóságok figyelmét, és milyen lépésekkel előzhető meg egy hasonló eset a jövőben – írja az Interesting Engineering.

A hiányzó fiolák közül csaknem 100 Hendra-vírust tartalmazott. A Hendra vírus (tudományos nevén Hendra henipavirus) egy denevérek által terjesztett vírus, amely lovakat és embereket is képes halálosan fertőzni, és a lovak közt Ausztráliában több járványt okozott. Ez a kórokozó az emberekre nézve mintegy 57%-os halálozási aránnyal jár. Raina Plowright, a Cornell Egyetem Állatorvosi Karának professzora így nyilatkozott:

“A Hendra-vírus… pusztító hatást gyakorolt a fertőzöttekre, azok családjára, valamint az állategészségügyi és lótenyésztési ágazatra.”

A többi hiányzó minta 223 fiola Lyssavírust tartalmazott – egy, a veszettséghez hasonlóan rendkívül halálos kórokozót –, valamint két fiola Hantavírust, amely a Hantavírus tüdőszindrómát okozza – ez nagyjából 38%-os halálozási aránnyal jár. A riasztó adatok ellenére a queenslandi tisztviselők hangsúlyozzák, hogy a lakosság nincs közvetlen veszélyben.

Tim Nicholls egészségügyi miniszter szerint a fiolák eltűnése egy fagyasztó meghibásodásával kezdődött: az ampullákat áthelyezték, de ezt nem dokumentálták.
„Nyugtalanító, hogy az áthelyezést nem követték írásos feljegyzések” – mondta Nicholls, hozzátéve, nincs arra utaló jel, hogy lopás vagy szándékos visszaélés történt volna. „Semmi sem utal arra, hogy ezeket a mintákat eltulajdonították” – hangsúlyozta a miniszter, és azt is megemlítette, hogy az ilyen vírusok fegyverként való felhasználása jelentős szakértelmet igényelne, magyarán egy terrortámadásra nem igazán használhatóak.

John Gerrard, Queensland egészségügyi főigazgatója szintén igyekezett megnyugtatni a közvéleményt, ő azt emelte ki, hogy a minták valószínűleg gyorsan lebomlottak a szigorúan ellenőrzött, alacsony hőmérsékletű környezeten kívül kerülve. Úgy véli, hogy a dokumentáció hiánya ellenére, a minták sorsa végül az lett, mint általában, tehát a szokásos protokollok szerint, valószínűleg autoklávban semmisítették meg őket.

A vizsgálat azonban jelenleg is zajlik, a Queensland Health áttekinti az engedélyezési eljárásokat, újraképzi a személyzetet és felülvizsgálja a dokumentációs folyamatokat. Nicholls miniszter így nyilatkozott még az eset kapcsán:

“Ilyen súlyos hiányosság esetén a Queensland Health-nek kötelessége kivizsgálni a történteket, és gondoskodnia arról, hogy a jövőben ne fordulhasson elő hasonló eset.”

A hatóságok bíznak abban, hogy a javított eljárások hosszú távon is védelmet nyújtanak a közegészségügy számára.

(A cikkhez használt kép illusztráció, forrása: Pixabay/Belova59)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.