Nagyon bizarr mód, de elképzelhető, hogy valami gyorsabban haladhat a fénynél

2023 / 01 / 03 / Felkai Ádám
Nagyon bizarr mód, de elképzelhető, hogy valami gyorsabban haladhat a fénynél
A fény vákuumban tapasztalható sebességénél semmi sem lehet gyorsabb. Vagy mégis? Egy új tanulmány szerint el lehet képzelni, hogy valami gyorsabb a fénynél a relativitáselmélet alapelveinek a megsértése nélkül, csak rendkívül fura feltételekre van ehhez szükség.

A lengyel Varsói Egyetem és a Szingapúri Nemzeti Egyetem tudósai olyan úttörő felfedezést tettek, amely potenciálisan megváltoztathatja a fizika törvényeinek megértését. A kutatók szerint ugyanis elképzelhető, hogy a tárgyak a fénysebességnél gyorsabban haladjanak (szuperluminális sebesség) anélkül, hogy megsértenék a relativitáselmélet alapelveit. A Physical Review D folyóiratban megjelent cikkben a tudósok a „speciális relativitáselmélet kiterjesztését” javasolják, amely három idődimenziót kombinál egyetlen térdimenzióval a hagyományos három térbeli és egy idődimenzió helyett – számol be róla a Science Alert.

A modell feltételezése alapján a szuperluminális objektumokat úgy kell elképzelni, mint egy, a térben buborékként kitáguló részecskét, miközben maga az objektum több idősíkot is „megtapasztal”. Ezáltal a vákuumban a fény sebessége állandó maradna, ha ezt valaki megfigyelné. A kutatók úgy vélik tehát, hogy ez az új modell megőrzi Einstein posztulátumát a fénysebesség vákuumban való állandóságáról, még a szuperluminális megfigyelők esetében is. A posztulátum kapcsán korábban ugyanis csak a fénysebességnél lassabban haladó megfigyelőkre gondoltak (lényegében mind ilyen megfigyelők vagyunk értelemszerűen, ha csak ezeket a sorokat nem olvassa egy isteni képességű szuperhős).

A fénynél gyorsabb utazás (faster than light travel/FTL) fogalma régóta a sci-fi területe, de ez az új tanulmány bizonyítékkal szolgál arra, hogy az FTL akár a létező fizika korlátai között is lehetséges. Andrzej Dragan, a Varsói Egyetem fizikusa így fogalmaz:

„Nincs alapvető oka annak, hogy a bemutatott, a fénysebességnél nagyobb sebességgel haladó fizikai rendszerekkel relációban mozgó megfigyelők ne legyenek kitéve ennek (tehát a fénysebesség átlépésének).”

A mostani kutatás egy olyan korábbi tanulmányra épül, melyben többen, a mostani csapat kutatói közül is részt vettek. Eszerint a szuperluminális perspektívák segíthetnek összeboronálni a kvantummechanikát Einstein speciális relativitáselméletével – magyarán ezen a módon akár a fizika két azon ága is egyesíthető, amelyeket ismerten nehéz egyetlen átfogó elméletté egybedolgozni. Azt a kutatók is elismerik, hogy a fentebb említett, 1+3 téridő-modell új kérdéseket vet fel, ám szerintük a speciális relativitáselmélet kiterjesztése a fénynél gyorsabb vonatkoztatási keretek beépítésére már a kvantumtérelméletből történő kiegészítést igényelhet, amely épp ezért egyesítheti a speciális relativitáselméletet a kvantummechanikával és a klasszikus térelmélettel.

Ha tehát ez az új teória helytálló, akkor jelentős következményekkel járhat a világegyetem alapvető természetének megértésében. Mint Krzysztof Turzyński, a Varsói Egyetem fizikusa fogalmaz:

„Remélem, hogy eredményeinket felhasználhatjuk a standard modellben a Higgs-részecske és más részecskék tömegével összefüggő spontán szimmetriatörés jelenségének jobb megértésére, különösen a korai univerzumban.”

(Kép: Pixabay/Karsten73)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.