Nagyon ritka günandromorf madarat fedeztek fel, ami egyszerre nőstény és hím

2023 / 12 / 13 / Bobák Zsófia
Nagyon ritka günandromorf madarat fedeztek fel, ami egyszerre nőstény és hím
A zöld cukormadár nőstény és hím egyedeinek színei erősen eltérnek egymástól, de ez a madár egyszerre mindkettő. A günandromorf állat nagy valószínűséggel a belső szervei tekintetében is kétnemű.

Hamish Spencer, az új-zélandi Otago Egyetem professzora egy helyi ornitológus segítségével Kolumbiában fedezte fel azt a különleges madarat, amihez hasonlót ritkán lehet találni a természetben. A madár úgy néz ki, mintha közepén elfelezték volna: a jobb oldalán a hímekre jellemző színeket visel, míg a bal oldala nősténynek (tojónak) tűnik. A különbség szembetűnő, mivel a zöld cukormadarak körében a két nemhez tartozó egyedek tollainak és csőrének színei és mintázata nagyban eltér egymástól, a tojók zöldek, a hímek kékek, fekete fejjel.

A Villamaría településen felbukkanó állatot a Spencert segítő amatőr ornitológus és a birtok tulajdonosai hosszú időn keresztül figyelték, miközben a madár heteken át rendszeresen a helyi etető közelében tartózkodott, majd néhány hétre eltűnt és újra megjelent. Összességében körülbelül 21 hónapon át sikerült detektálni a környéken, így a szakértők alapos betekintést nyertek a madár viselkedésébe. A videófelvételek szerint a zöld cukormadár alapvetően a fajtársaihoz hasonló magatartást tanúsított, azonban meglehetősen visszahúzódó életet élt, az etető közelébe általában csak akkor merészkedett, mikor a többiek már végeztek a táplálkozással, időnként területvédő jelleggel elkergette a madarakat és a többi cukormadár sem nagyon közeledett hozzá. A megfigyeléséről szóló tanulmány konklúziója szerint emiatt az egyednek valószínűleg nem sok lehetősége adódott a szaporodásra.

A madár az úgynevezett bilaterális günandromorfia jellegzetes példája. A günandromorfia lényege, hogy az élőlény egyszerre hordozza magában a nőstényekre és hímekre jellemző megkülönböztető jegyeket és korábbi megfigyelések szerint ilyenkor gyakran a belső szervek esetében is kétoldaliság alakul ki. Ehhez hasonló speciális állapotot főként a lepkék és rovarok körében fedeztek fel eddig, de néhány esetben madaraknál is megfigyelték már. Az első eset, hogy bilaterális günandromorf zöld cukormadarat találtak, 1914-ben történt és a mostani a második ismert és feljegyzett alkalom. A günandromorfia a madaraknál akkor alakul ki, mikor a pete meiózisa (sejtosztódása) során hiba lép fel és kettős megtermékenyítés történik két külön hímivarsejt által. Ennek következtében az egyik oldalon heterogametikus (ZW) női ivarsejtek, a másik oldalon homogametikus (ZZ) hímivarsejtek találhatóak az állatban - írja Hamish a tanulmányban.

Az egyszerre hím és tojó zöld cukormadár ritka, bár nem egyedülálló esetet jelent, elkülönülő életmódja azonban nem minden madárfajra jellemző. A günandromorf zebrapintyeknél például egy hasonlóan hím-nőstény egyed egyértelműen hímként viselkedett, nőstényeknek udvarolt és sikeresen párosodott, de a tojásokból végül nem bújtak elő kismadarak.

(Fotó: John Murillo)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.