Kiképzőtáborok katonáinak életét mentette meg és egyre fontosabb a forró nyarakon a nedves hőmérsékleti index

2023 / 06 / 02 / Bobák Zsófia
Kiképzőtáborok katonáinak életét mentette meg és egyre fontosabb a forró nyarakon a nedves hőmérsékleti index
Az úgynevezett wet-bulb temperature (WT), magyarul nedves hőmérséklet a hőmérsékleti értékeknek az emberek szempontjából nagyon lényeges aspektusát mutatja meg: azt, hogy milyen hatékonysággal tud lehűlni az emberi test egy bizonyos hőmérséklet/páratartalom szinten.

A nedves hőmérsékleti index angol nevében a wet bulb a mérési módszerre utal, amit úgy lehet kivitelezni, ha egy vizes anyagot tekernek egy hőmérő végére, majd levegőt áramoltatnak körülötte: annak alapján, hogy a víz mennyi idő alatt párolog el és eközben mennyire hűti le a hőmérőt, kiszámítható, hogy milyen körülmények között válik veszélyessé az emberek számára a forróság és magas páratartalom kombinációja. Ezt az eszközt hívják Assmann-pszichrométernek, ami a vizes kendővel burkolt eszköz mellett egy "normál" hőmérőt is tartalmaz, ami a mérés utáni összehasonlításban segít.

A nedves hőmérsékleti index értelemszerűen nagy páratartalom esetében emelkedik, mivel a nedves levegőben kevésbé tud elpárologni a testünkről az izzadság, így nem hűt le minket annyira, vagyis ilyenkor a szervezetünk beépített védőmechanizmusai kevésbé hatékonyabban működnek. A 100%-os relatív páratartalom közelében lévő értékek esetén különösen veszélyessé válhat a meleg, de a légmozgás hiánya is jelentősen csökkenti a megfelelő mértékű lehűlés esélyét.

A WT indexet eredetileg éppen azért kezdték alkalmazni az 1950-es években az Egyesült Államokban, hogy az embereket óvják a forróság okozta rosszullétektől: ezzel az újfajta ellenőrzési módszerrel vették elejét a hadsereg és a haditengerészet kiképzőtáboraiban gyakran bekövetkező megbetegedéseknek (többek között hőguta vagy hőgörcs), amelyet a túlmelegedés váltott ki. A nedves hőmérsékleti érték 32 Celsius-fok környékén kezd veszélyt jelenteni, ekkor már kockázatos kimerítő mozgást végezni, 35 Celsius-fokos nedves hőmérséklet esetén pedig már egy egészséges szervezet is nagyon nehezen birkózik meg az izzadást akadályozó tényezőkkel, mivel a 35 Celsius-fokos WT azt mutatja, hogy ennyi a legalacsonyabb hőmérséklet, amire a szervezet képes lehűlni, ez pedig nagyjából megegyezik a bőr hőmérsékletével. A NASA Jet Propulsion Laboratory kutatójának, Colin Raymondnak elmondása szerint ezen a WT hőmérsékleten körülbelül hat órán át bírja ki az emberi test károsodás vagy halál nélkül.

Az elemzések során Raymond és kutatócsapata arra a következtetésre jutott, hogy

a 32-35 Celsius-fokos nedves hőmérsékleti értékek globálisan az elmúlt negyven év folyamán megháromszorozódtak

és a 35 Celsius-fokot meghaladó alkalmak száma is növekedett, főként a Perzsa-öböl környéki országokban. Az Egyesült Államok Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatala (NOAA) ezeknek az egyre szaporodó eseményeknek a jelzésére fejlesztette ki a régi időkre visszatekintő WBGT (Wet-Bulb Globe Temperature) mai, digitalizált rendszerét, ami a mérések során számos faktorral kalkulál: figyelembe veszi a hőmérséklet és páratartalom mellett a szélerősséget, a felhősödés mértékét és a napsugarak beesési szögét is, ezáltal egy jóval átfogóbb képet nyújt azokról az időjárási körülményekről, amelyek az emberek mindennapi életét és egészségét befolyásolják és amelyek kockázatot tartogathatnak. A rendszer még csak a kísérleti fázisában van, de így is segít a szükséges információk biztosításával abban, hogy a lakosság a megfelelő döntéseket hozhassa a napja eltöltését vagy az edzésprogramja megszervezését illetően.

A WBGT skálája és a NOAA ajánlása szerint:

  • 26,5 Celsius-fok (80 Fahrenheit) alatti WBGT érték esetén biztonságosak a körülmények
  • 26,5 - 29,5 Celsius-fokos (80-85 Fahrenheit) nedves hőmérsékletben a napon végzett sportolás hatása 45 perc alatt okozhat hőstresszt, ezért érdemes minden órában 15 perc szünetet tartani az edzés során
  • 29,5 - 31 Celsius-fokos (85-88 Fahrenheit) nedves hőmérséklet esetén ugyanez már 30 percre redukálódik
  • 31 - 32 Celsius-fok (88-90 Fahrenheit) WBGT azt jelzi, hogy a megerőltetőbb (napon végzett) mozgás 20 perc alatt okozhat problémákat
  • és 32 Celsius-fok (90 Fahrenheit) felett már 15 perc edzés a napon is elég ahhoz, hogy a hőstressz tünetei megjelenjenek

A WBGT kalkulálása során három eszközzel gyűjtik be az eredmények kiszámításához szükséges adatokat: egy hőmérővel, ami az árnyékban mért hőmérsékletet jelzi, egy nedves hőmérsékleti hőmérővel, és egy fekete gömbbel, amivel a napsugárzás hatásának mértékét határozzák meg. A módszerrel körülbelül hét nappal előre lehet előrejelezni egy-egy régió leendő hőmérsékletét. A nedves hőmérsékleti index azonban nem csak a sportolók vagy a kiképzőtáborok kadétjai számára biztosít hasznos, vagy akár életmentő információkat, hanem azoknak is, akik például nehezebb fizikai munkát végeznek kültéren a nap sugárzásának kitett helyen.

Kifejezetten a WBGT aktuális értékeit mutató globális térképek nem igazán elérhetőek, a magyar időjárás előrejelzési oldalak is általában a hőmérsékletet, a relatív nedvességtartalmat, a szélerősséget, a páratartalmat külön-külön adják meg, de meglehetősen borsos összegért hozzá lehet jutni a nedves hőmérsékletet mérő eszközökhöz: ezek a készletek egy szettben tartalmazzák a fekete glóbuszhőmérőt, a nedves és száraz (környezeti) hőmérőt, esetleg páratartalom mérőt, valamint az eredményeket kijelző eszközt is.

Ez a cikk eredetileg 2022.07.01-jén jelent meg a Rakétán.

(Fotó: PxHere, Testo, Getty Images/Diane Labombarbe: a borítókép csak illusztráció)

Mekkora hőséget visel el az emberi szervezet? A szűk keresztmetszet nem is a Celsius-fok, hanem a páratartalom – de miért öl meg egyeseket már a kisebb hőség is, míg másokat nem?


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.