Amint arról a Rakétán is beszámoltunk, az orosz hatóságok nemrég "szélsőséges szervezetnek" nevezték a két szolgáltatás anyavállalatát, a Metát, majd betiltották a két legismertebb termékét. A vállalatnál ugyanis az orosz-ukrán háború hatására úgy döntöttek, hogy lazítanak a moderációs elveiken: szerintük Ukrajnában a szabad véleménynyilvánítás része, hogy a felhasználók politikusokat, katonákat, katonai vezetőket és államfőket fenyegessenek meg.
"Bűnügyi nyomozást indítottunk orosz állampolgárok megölésére és bántalmazására való felbujtás miatt, a Meta nevű amerikai vállalat ellen" - fogalmazott erre válaszul egy moszkvai hatóság, majd valószínűleg ezzel összefüggésben meg is nehezítették a Facebook és az Instagram elérését. A Meta ugyan tett egy lépést hátra, és leszögezte, hogy államfők elleni merényleteket szorgalmazni így sem lehet náluk, de ettől függetlenül nem valószínű, hogy a közeljövőben működni fognak a szolgáltatások Oroszországban. Mindkét platformnak sok tízmillió felhasználója van, illetve volt az országban.
Az orosz közösségi média jövője
- így fogalmaznak a Ruszgram weboldalán, amelynek elindulásáról a Gizmodo számolt be. A cikk szerint a fejlesztők, Alekszandr Zobov és Kirill Filimonov nem köntörfalaznak, "az Instagram orosz megfelelőjének" nevezik az induló szolgáltatást, ami az oldaluk szerint egy hét múlva, március 28-án indul el, legalábbis "a média, a támogatók és a befektetők" számára. A készítők kiemelik: minden ismerős lesz az alkalmazáson belül, még monetizációs lehetőségeket is beépítenek a platformba, vagyis nem az ős-instát, hanem a jelenlegi állapotot próbálják meg klónozni.
A felhasználóknak így nem kell "VPN-ekkel nyűglődniük", hiszen ez a leggyakrabban alkalmazott kiskapu betiltott weboldalak és szolgáltatások esetében, de a legtöbb internetező számára nem magától értetődő a használatuk. A Ruszgram Telegram-csatornáján továbbá azt írják, hogy a korábbi instagramos tartalmak átmásolásán is dolgoznak. Mindeközben a TechCrunch már arról számolt be, hogy az orosz fejlesztők egy része Grúziába, Törökországba, Örményországba, Kazahsztánba és Thaiföldre költözik, hogy folytatni tudja a munkát a hazáját sújtó szankciók ellenére.
(Borítókép: Lorenzo Di Cola/NurPhoto via Getty Images)