A Gizmodón olvasható hír szerint a Meta azután kényszerült árnyalni a szabályain, miután nemrég úgy döntöttek, hogy a háború miatt Ukrajnában a szabad véleménynyilvánítás része, hogy a felhasználók politikusokat, katonákat, katonai vezetőket és államfőket fenyegessenek meg. Pénteken Oroszországban vizsgálódni kezdtek emiatt, a Metát pedig "szélsőséges szervezetnek" nevezték. "Bűnügyi nyomozást indítottunk orosz állampolgárok megölésére és bántalmazására való felbujtás miatt, a Meta nevű amerikai vállalat ellen" - fogalmazott egy nyomozati szerv. Ezzel összefügghet, hogy hétfőtől betiltották az Instagram használatát az országban, bár a Kremlnek valószínűleg amúgy is jól jön, hogy egy csatornával kevesebben terjedhetnek az országban az Ukrajnával kapcsolatos információk.
A Meta globális ügyekért felelős alelnöke, Nick Clegg, korábbi brit miniszterelnök-helyettes egy feljegyzésben most úgy fogalmazott, hogy "szűkítjük a fókuszt, hogy világos legyen: a szabályt nem értelmezhetjük úgy, hogy elfogadjuk általában véve az oroszok elleni erőszakot. Emellett nem engedélyezzük az államfők megölésére történő felhívásokat sem." "Kiállunk a ruszofóbia ellen. Nem fogadunk el a népirtásra, etnikai tisztogatásra, vagy bármilyen diszkriminációra, zaklatásra, erőszakra való felhívást oroszok ellen a platformunkon" - folytatta a Reuters szerint Clegg. Mindebből mintha az következne, hogy egyes oroszokkal kapcsolatban még mindig elfogadható a gyűlöletbeszéd, ha azok nem államfők.
Az elmúlt években a közösségi média vállalatok folyamatosan próbálják utolérni magukat a tartalmak moderálásakor. Mint ismert, a Facebook még külön "legfelsőbb bíróságot" is létrehozott, egyesek szerint azért, hogy a nehéz döntésekben segítse a céget, mások szerint azért, hogy átvállalja a felelősséget Mark Zuckerbergtől. Az erőszakkal, erőszakra való felbujtással kapcsolatos bejegyzések azonban általában a "könnyebb esetek" közé tartoznak, hiszen a legtöbb platformon egyértelműen tiltottak; emlékezzünk csak arra, hogy az amerikai törvényhozás épületét ért ostromkor mennyire egységesen döntöttek a legnagyobb szolgáltatások moderátorai. Ám az orosz-ukrán konfliktus úgy tűnik, szokatlan szabályokat eredményez, amelyek akár napról napra változhatnak.
(Borítókép: Miguel Candela/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)