Nem a klímaváltozás miatt nincsenek már vikingek Grönlandon

2020 / 01 / 14 / Felkai Ádám
Nem a klímaváltozás miatt nincsenek már vikingek Grönlandon
A grönlandi vikingkolónia sokáig egyik példája volt annak, hogy egy társadalom miként omlik össze a megváltozott klíma hatására, ám lehet, hogy az elnéptelenedésnek elsősorban társadalmi és gazdasági okai lehettek.

Középkori klímaváltozás

A vikingek grönlandi története Erik Torvaldssonnal, azaz Vörös Erikkel vette kezdetét, aki i. sz. 985-ben megalapította az első telepeket. A kolónia eztán évszázadokon keresztül fennállt, amíg a 14. században, rejtélyes okból kifolyólag a lakói el nem hagyták.

A tudósok szerint a vezető ok a kis jégkorszakban, vagyis a 14-19. századig tartó hűvösebb időjárásban keresendő. Ennek megfelelően a grönlandi vikingek története egyik ismert példája lett annak, hogy a megváltozott klíma hatására miként omlik össze egy közösség, és hagyja el az élőhelyét. A népszerű, egyben korunkkal sok párhuzamot kínáló magyarázatot azonban többen vitatják. A kételkedők egyik fő érve, hogy Grönland esetén nem is nagyon beszélhetünk klímaváltozásról, hiszen ebben a régióban a középkori meleg periódus (kb. 950-1250) sem éreztette annyira a hatását, mint a bolygó többi részén, így igazi változást a kis jégkorszak sem hozott.

Amikor a rozmáragyar még nagyot ment

A Gizmodo számolt be arról a Quaternary Science Reviews-ban közölt tanulmányról, amely egy jobban alátámasztható elmélettel állt elő. Az ok lényegében az európai rozmáragyar kereskedelmének az összeomlása és ezzel együtt a rozmárok túlvadászása volt. A grönlandi vikingek ugyanis rozmáragyart exportáltak Európába és cserébe különféle nyersanyagokat kaptak, például vasat, fűrészárut, ilyesmiket. Európában pedig az agyarból luxuscikkek készültek: ékszerek, sakkfigurák és különféle díszítmények. A kereskedelem oly mértékű volt, hogy a 11. századra nagyjából minden Európába került agyar Grönlandról származott. Ugyanakkor az agyarak idővel egyre kisebb rozmároktól származtak, akiket egyre északabbra ejtettek el. Mindezek a túlvadászat egyértelmű jelei.

Azok a fránya elefántok

A 13. században Európában megjelent az elefántagyar, amit Afrikából hoztak be. Az elefántagyar nagyobb a rozmárénál, ráadásul minőségében egyöntetűbb is, hiszen a rozmáragyaron középütt elszíneződés látható. Értelemszerűen az elefánt ékessége lett hamar a népszerűbb. Az eddig elfogadott elméletek szerint ekkortájt kezdett összeomlani a grönlandi rozmáragyar-kereskedelem, és torpant meg a rozmárok vadászata, egyben ekkor indult meg ezeknek a vikingtelepeknek a hanyatlása.

Észak nem felejt

Az új elmélet azonban épp ezen a ponton hoz változást, és lényegében a fordítottja az eddig elfogadottnak: az elefántagyar megjelenése nem hogy nem lassította le a rozmárvadászatot, hanem egyenesen felpörgette azt. A tudósok mindezt a középkori rozmárkoponyák és agyarak vizsgálatára alapozzák. Többfajta módszert is bevetettek a csontok tanulmányozásánál: DNS-, szénizotópos-vizsgálat, alaktani megfigyelések – ezek alapján meg tudták állapítani az állatok genetikai leszármazását, méretét, nemét és származási helyét.

A bizonyítékok alapján arra a következtetésre jutottak, hogy idővel az elejtett állatok mérete egyre kisebb és kisebb lett, és egyre északabbról származtak. Akár olyan távoli helyről, mint a Baffin-öböl. Mindezt a régészeti leletek is alátámasztják, például vikinghajóról származó szegecseket találtak az Ellesmere-sziget inuit közösségében.

De miért kell több, ha kevesebbet ér?

A folyamatot a kutatók azzal magyarázzák, hogy mivel az elefántagyar miatt zuhanni kezdett a rozmáragyar ára, ezért nagyjából ugyanakkora haszonhoz több egységet kellett ez utóbbiból értékesíteni, amihez természetesen mind több állatot kellett elejteni. Mivel pedig ez túlvádaszatot okozott, ezért a közeli populációk összeomlása után a vikingek kénytelenek voltak mind északabbra vándorolni, hogy prédát találjanak. A stratégia egy ideig be is vált: a bizonyítékok alapján a 13-14. században jelen volt a piacon a grönlandi elefántagyar.

1400 után

1400 után viszont gyakorlatilag megszűnt a grönlandi import. Vagyis egyszerűen eddig lehetett működtetni ezt a fajta gazdaságot, utána nem érte meg életben tartani. A vikingek talán nem a klímaváltolzás miatt hagyták el északi telepeiket, de egy leckével így is szolgáltak nekünk: azzal, hogy a fenntarthatatlan gazdasági modellek erőltetése miféle társadalmi zsákutcákba torkollhat.

(Kép: Pixabay)


Rendkívül furcsa anyagi forma létezését bizonyították
Rendkívül furcsa anyagi forma létezését bizonyították
Először sikerült kvantumörvényeket generálni szuperszilárd anyagban.
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.