Nem a Mount Everest a világ legmagasabb pontja

2024 / 09 / 26 / Felkai Ádám
Nem a Mount Everest a világ legmagasabb pontja
Nem minden a tengerszint, és ha ezt elfogadjuk, akkor az Everest még csak nem is a világ legmagasabb hegye.

A Nepál és Tibet határán található Mount Everestet a világ legmagasabb hegyének tartják, amelynek a csúcsa 8848 méterre emelkedik a tengerszint fölé. Azonban, ha a Föld középpontjától mérjük a távolságot, akkor ahhoz képet az Everest messze nem a legtávolabbi pont – vagyis, ahogy Obi-Wan Kenobi híres mondásából is kiderül, a nézőpont igencsak sokat számít.

Mindennek oka, hogy a Föld nem egy sima gömb.

A NOAA, vagyis a National Oceanic and Atmospheric Administration (Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal), az Egyesült Államok kormányzati szerve, amely felelős az óceánok és a légkör tudományos kutatásáért és megfigyeléséért egy egész cikket szentelt a kérdésnek. Eszerint pedig a bolygónk egyenlítője mentén található egy enyhe kidudorodás.

Neil deGrasse Tyson amerikai asztrofizikus, tudomány-magyarázó és író mindezt azzal a szemléletes példával írta le, hogy amint a pizzatésztát dobálni kezdik, az is elkezd laposodni, felvenni az ismert palacsinta alakot. Valami ilyesmi történik a Földdel is a bolygó forgása miatt – persze a Föld nem lapos (bár nagyon régen talán valóban az volt – mint az a lentebb kattintható cikkünkben is olvasható), de nem is egy tökéletes gömb. Ennek köszönhető, hogy a Föld felszínén a középponttól való távolság helyről helyre változik.

A Föld nagyon-nagyon rég mintha tényleg lapos lett volna Ahogy lényegében az összes bolygó az evolúciója kezdetén – ezt állítja legalábbis egy új kutatás.

Az ecuadori Chimborazo-hegy mindössze egy fokkal délre fekszik az Egyenlítőtől, és ez rendelkezik a Föld középpontjától mért legmagasabb ponttal. Bár a tengerszint feletti magassága “csak” 6268 méter, az elhelyezkedése az említett egyenlítői kidudorodásnál behozhatatlan előnyt biztosít számára a legmagasabb pontért folytatott versenyben. A csúcsa így ugyanis körülbelül 2072 méterrel távolabb van a Föld középpontjától, mint az Everesté, így a Chimborazo csúcsa közelebb helyezkedik el a világűrhöz, még akkor is, ha a tengerszinttől számítva nem ez a legmagasabb csúcs.


A 3 hegy összehasonlítása jobbról balra: Mount Everest (Csomolungma): A világ legmagasabb hegyének tekintik a tengerszint feletti magasság alapján. A csúcsa 8848 méter magas. Chimborazo-hegy: Bár a tengerszint feletti magassága csak 6268 méter, ez a hegy a Föld középpontjától mért legnagyobb távolsággal rendelkezik az egyenlítői kidudorodás miatt. A Chimborazo csúcsa körülbelül 2072 méterrel távolabb van a Föld középpontjától, mint az Everest csúcsa. Mauna Kea: Ha a hegyet az alapjától a csúcsig mérjük, a Mauna Kea a legmagasabb. A tengerszint alatti részét is figyelembe véve a teljes magassága 10 210 méter, így meghaladja mind a Chimborazo, mind az Everest magasságát. A tengerszint felett viszont csak körülbelül 4205 méter magas.

Az Everest azonban akkor sem egyértelmű győztes, ha nem a Föld középpontjától mért távolságot tekintjük a döntőnek, hanem a kérdés úgy merül fel, hogy melyik a legmagasabb hegy a világon? Ugyanis kérdés, hogy honnan mérjük ténylegesen ezt a bizonyos magasságot? Ha az alaptól mérjük (ahogy az talán a legtiszteségesebb), nem pedig a tengerszinttől, akkor ugyanis világ legmagasabb hegye a hawaii Mauna Kea. A Mauna Kea a Csendes-óceán mélyéről emelkedik, és teljes magassága meghaladja a 10 210 métert. Bár a hegy nagy része víz alatt található, ezzel együtt meghaladja függőleges kiterjedésében a Chimborazót és az Everestet is.

(Kép: Pixabay/Eknbg)


Nyolc tudományos érdekesség, amire csak kevesen tudják a helyes választ
Nyolc tudományos érdekesség, amire csak kevesen tudják a helyes választ
Számos dolog van, amiről azt gondoljuk, hogy tudjuk rá a választ - egészen addig, amíg fel nem teszik a kérdést. Az alábbi galériában néhány olyan tudományos érdekességet gyűjtöttünk össze, amit akár alapműveltségnek is nevezhetnénk, a többségükre mégis meglepően nehéz fejből pontos választ adni.
Esemény: a jövő héten életre kel a Szabadság-szobor
Esemény: a jövő héten életre kel a Szabadság-szobor
Nagyon látványos drónshow vár az érdeklődőkre október 11-én.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.