"Tudjuk, hogy a túlzott mobiltelefon-használat az ifjúságnál szorongást, depressziót és más mentális betegségeket okoz - de hatalmunkban áll, hogy közbelépjünk" - fogalmazott Gavin Newsom kaliforniai kormányzó, aki négy iskoláskorú fiatal édesapja. "Ez a törvény segíteni fog a diákoknak, hogy a tanulmányaikra, a közösségi fejlődésükre, az őket körülvevő világra összpontosítsanak, ne a képernyőikre, amikor az iskolában vannak" - folytatta az USA legnépesebb államának első embere.
A The New York Times cikke szerint a "Törvény a telefonmentes iskolákért" közel két év múlva, 2026 nyarán lép csak életbe. A szöveg arról rendelkezik, hogy az iskolák meg kell, hogy határozzanak, majd ötévente felül kell, hogy vizsgáljanak szabályokat, amelyek korlátozzák vagy megtiltják a tanulók mobilhasználatát. A cél, ahogyan a The Verge kiemelte, hogy "tudományos bizonyítékokkal alátámasztott gyakorlatokat építsenek be, a gyerekek jólétét és tanulását segítendő". Azonban a szabályoknak "válaszolniuk kell a fiatalok, a szülők és a pedagógusok egyedi igényeire" is. Vagyis az államban kevésbé központosított megközelítést választottak, mint a magyar megoldás vagy látszatmegoldás esetében, és több időt is hagytak az alkalmazkodásra.
Miközben az ország általános iskolai tanárainak a harmada, középiskolai tanárainak a háromnegyede szerint "komoly probléma" a mobilozás, a szakemberek és az érintettek véleménye nem egységes. A szülők a gyakori iskolai lövöldözésekre hivatkozva szeretnék tudni elérni a gyerekeiket, az egyik tankerület-szövetség (Kaliforniában több mint ezer tankerület működik) szerint pedig a törvény redundáns, illetve olyan körzetekben is hozatna ilyen szabályokat, amelyekben a helyiek erre nem tartanak igényt. A Kaliforniai Tanárszövetség ugyanakkor üdvözölte a döntést.
Ezzel párhuzamosan szövetségi szinten is zajlik a párbeszéd arról, hogy vajon mennyire ártalmas a telefonhasználat, különösen a közösségi média, erre a korosztályra. A tisztifőorvos egyenesen a cigarettákéhoz hasonló figyelmeztető szövegeket helyezne el ezeken a szolgáltatásokon, a TikTok pedig közel áll ahhoz, hogy kitiltsák az országból. Kérdés, hogy az elnökválasztás novemberi lezárultával ezek a kérdések elsikkadnak-e, vagy még fontosabbá válnak.
(Borítókép: Getty Images)