A The Verge híre szerint a Bernalillo megyei kormányzat több intézményét is megbénította a támadás: múlt szerdán nem tudtak kinyitni az önkormányzati irodák, mert nem voltak elérhetőek az ott dolgozók által használt számítógépes szolgáltatások. A fennakadások azóta is tartanak. A rendőrség és a tűzoltóság, valamint a segélyhívók nem álltak le, ahogyan a digitális eszközök nélkül is működőképes intézmények, például a közösségi házak sem. A városi börtönben viszont arra figyeltek fel, hogy a távirányítású ajtók nem nyílnak, csak kulcsokkal, illetve a kamerák sem működnek.
Emiatt a börtönt teljesen le kellett zárni.
Ami még aggasztóbb, hogy egy bírósági beadvány szerint az az adatbázis is sérülhetett, amelyben az olyan eseményeket tartják nyilván, mint a verekedések, az erőszak alkalmazása, vagy a szexuális zaklatásokkal kapcsolatos bejelentések. Ennek az az oka, hogy Bernalillo megyét is zsarolóvírusos támadás érte. Az ilyen támadások során a vírus megpróbálja elérhetetlenné tenni a számítógépen és a hálózaton tárolt fájlokat. Nem egyszerűen letörli, hanem kódolja azokat - és váltságdíjat követel azért, hogy a kódolást visszafordítva újra használható állapotba hozza a gépeket és az állományokat. Arról nem szólnak a hírek, hogy a megyétől követeltek-e, és ha igen mennyi váltságdíjat a támadók.
Az eset nem példa nélküli: a The Record felidézi, hogy Atlantában, Baltimore-ban, Denverben, New Orleans-ban és Tulsában is történt hasonló támadás, Las Vegas pedig hajszál híján kerülte el, hogy ilyen sorsra jusson. Emellett a világ legnagyobb húsfeldolgozó cége, egy óriási üzemanyag-vezeték és számtalan más vállalat is zsarolóvírus áldozatául esett az országban, így az USA-nak külön akciócsoportot kellett létrehoznia, hogy az ilyen módszerekkel dolgozó bűnözők ellen küzdjön.
(Borítókép: Matthew Ansley/Unsplash)