A NASA első robotizált holdmissziójának előkészületei a végéhez közelednek, a VIPER holdjáró már a összeszerelési fázisban tart és hamarosan élőben is meg lehet tekinteni, hogyan haladnak a munkák a houstoni Johnson Űrközpontban.
A közel fél tonnás VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover) egy speciális eszközökkel felszerelt holdjáró, amelyet az Astrobotic Griffin leszállóegysége juttat a Hold felszínére, hogy ott vízjég után kutasson és tudományos adatgyűjtést végezzen. Ez a rover lesz az első, amelyet a NASA reflektorokkal is ellát, abból a célból, hogy a jármű sötétben is tudjon kutatást végezni. A VIPER a fényforrások mellett sok más eszközt is szállít magával, amelyek a terület feltérképezését segítik elő, többek között egy fúrórendszert, amivel a mélyben rejtőző jeget is detektálni tudja majd. Ez lesz az első alkalom, hogy a NASA mélységi fúrásokat végez a Holdon az Apollo-program küldetései óta. A rover a következőképpen fog dolgozni az égitesten:
A VIPER előreláthatólag 100 földi napig fog a Holdon dolgozni és ezalatt körülbelül 20 kilométert tesz meg az égitest déli pólusának környékén.
A NASA a holnapi napon betekintést enged a holdjáró összeszerelésének kulisszái mögé, valamint szakértők segítségével fontos részleteket is elárulnak a misszióval kapcsolatban és a nézők kérdéseire is válaszolnak a műsor folyamán. A közvetítés a NASA YouTube-csatornáján december 6-án magyar idő szerint este 9-kor kezdődik. Ehhez hasonló eseményt az űrügynökség januárban is szervez majd, mielőtt a VIPER kikerül a Johnson Űrközpontból és továbbhalad Floridába, az Astrobotic rakományokat előkészítő létesítményébe. A küldetés indítására valamikor 2024 második felében kerül majd sor.
(Fotó: NASA)