Neuroplatform - élő számítógép emberi idegsejtekből, aminek működése a készítői előtt is rejtély

2024 / 08 / 19 / Bobák Zsófia
Neuroplatform - élő számítógép emberi idegsejtekből, aminek működése a készítői előtt is rejtély
A Neuroplatform agy-organoidokból készült és kibérelhető.

A svájci FinalSpark processzora nem szokványos hozzávalókból áll, a cég élő összetevők használatával állította össze a berendezést, amivel a tervek szerint a mesterséges intelligencia rendszereket sokkal energiahatékonyabb módon lehet majd működtetni. A platform minden egységéhez négy-négy organoid csatlakozik, amelyek emberi agysejtekből épülnek fel, ezekhez pedig egyenként nyolc elektródát csatlakoztattak, amelyeken keresztül kapják az elektromos stimulációt az idegsejtek.

A stimuláció mellett a neuronok működését segíti elő az organoidokhoz juttatott dopamin is, amivel ösztönzik a sejteket az aktivitásra és a megfelelő kapcsolatok kialakítására. Az apró agyimitációkat az elektródák egy hagyományos számítógéphez kötik, így monitorozható a tevékenységük. Az élő bioszámítógép "nyelvét" a neuronokat különbözőképpen zajló reakciókra motiváló és működésüket befolyásoló vegyületek megfelelő elegye alkotja, de hogy ezekkel a parancssorokkal hogyan tudják a felhasználók megvalósítani a számításokat, az még nem egyértelmű. Az első tesztfázis emiatt a biokomputerek próbájával és megfigyelésével telik, ami alatt több egyetem kutatóinak bevonásával végzik a vizsgálatokat. Egy másik fontos kérdés is megválaszolásra vár az újfajta számítógépekkel kapcsolatban, mégpedig, hogy pontosan mire lehet használni őket, illetve, hogy milyen szerepkörben tudják felülmúlni a klasszikus számítógépeket.

A FinalSpark a gépeket a mesterséges intelligencia rendszerek tréningezése és használata miatt rendkívül megnövekedett energiaigény kezelésére szánja és már meg is kezdték annak feltérképezését, hogy hogyan lehet az MI-rendszereket és a bioszámítógépet összehozni. Az organoidok élettartamának növelése is lényeges szempont, mivel az agykezdemények egyelőre csak körülbelül 100 napig életképesek.

"A becslések szerint az élő idegsejtek milliószor kevesebb energiát használnak, mint a jelenlegi digitális processzorok.

[...]Ez egyike az okoknak, hogy miért olyan vonzó lehetőség élő neuronokat alkalmazni a számítási feladatokhoz." - magyarázza a FinalSpark. Azt is elismerik azonban, hogy a bioszámítógépek valódi fekete dobozok, amelyek programozása egyelőre nagy kihívást jelent.

A cég által készített organoidok mostani változata 10 ezer idegsejtet tartalmaz és méretük alig fél milliméter. A neuronokat emberi bőrszövetek iPSCs (human induced pluripotent stem cells) őssejteiből nyerik ki, ebből állnak össze a neurongömbök. Az organoidokat emberi testhőmérsékleten, 37 Celsius-fokos környezetben tartják és védik őket a baktériumoktól és más káros hatásoktól. A bioprocesszorok a nem-konvencionális számítógépek sorát szaporítják, de bonyolult használtuk miatt még sok fejlesztésre van szükség ahhoz, hogy a jövő valóban ígéretes technológiájává váljanak, amelyek segítenek a kibocsátás csökkentenésében és a mesterséges intelligencia által hozott problémák megoldásában.

(Fotó: FinalSpark)


Íme Thorin valós sírja, avagy tényleg léteztek a barlanglakó törpök
Íme Thorin valós sírja, avagy tényleg léteztek a barlanglakó törpök
A maradványokat tényleg a Hobbit törpkirályáról, Tölgypajzsos Thorinról nevezték el, mivel egy olyan faj egyede volt, amely 50 ezer éve élt a barlangokban, és nem tartozott a homo sapiens sapiens közé.
Az USA 2 óra alatt etörölhetné a teljes orosz-kínai nukleáris arzenált
Az USA 2 óra alatt etörölhetné a teljes orosz-kínai nukleáris arzenált
Az USA és a szövetségesei már a jelenlegi eszközeikkel is képesek lennének mind a kínai, mind pedig az orosz nukleáris indítóállásokat megsemmesíteni, miközben az utóbbi két hatalom eszközei amúgy sem jelentenek igazán fenyegetést. Mindez azonban nem feltétlen pozitív fejlemény, mivel a globális egyensúly ilyen megborulása kiszámíthatatlan következményekkel járhat.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.