Az új irányelvet a NYC Cyber Command jelentette be szerdán, amely a NYC Technológiai és Innovációs Hivatalának kiberfenyegetésekkel foglalkozó részlege. A hivatal, amely több mint 100 a városvezetés munkájában részt vevő vállalatnak és ügynökségnek nyújt támogatást a kiberfenyegetések észlelésében, azonosításában és elhárításában, egy biztonsági felülvizsgálatot követően javasolta a tiltást.
A város az Amerikai Egyesült Államok Menedzsment és Költségvetési Hivatalának iránymutatásaira hivatkozott, amelyek nem javasolják a TikTok kormányzati eszközökön való használatát, valamint az alkalmazást tiltó szövetségi jogszabályokra, amelyeket az év elején fogadtak el.
Bár New York állam már 2020-ban megtiltotta a kínai közösségi alkalmazás használatát az állami eszközökön, a szabályzás azonban akkor még lehetővé tette néhány közéleti platformnak – mint például az I Love NY, vagy a Városi Közlekedési Hatóság - hogy továbbra is használja a TikTokot a város lakosságával történő kommunikáció céljából.
Az Egyesült Államokban már több mint 30 állam tiltotta be a TikTokot a kormány által kibocsátott elektronikus eszközökön - republikánus és demokrata kormányzók utasításai alapján. Ezeket a végrehajtási rendeleteket azért adták ki, mert
a bűnüldöző szervek és a törvényhozók aggódnak, hogy a kínai ByteDance, a TikTokot tulajdonló vállalatot a Kínai Kommunista Párt arra kényszerítheti, hogy kiadja az amerikai felhasználók adatait.
Kínában ugyanis a nemzetbiztonsági törvények lehetővé teszik a kormány számára, hogy a vállalatokat arra kényszerítse, hogy megosszák adataikat a kormánypárttal. Az alkalmazással kapcsolatos adatbiztonsági és jogi vitákról korábban már írtunk a Rakétán:
Akad olyan állam is, amely nem csak a közigazgatásban dolgozók munkaeszközein, hanem teljes lakossága számára megtiltaná a TikTok használatát. Az Egyesült Államok és Kanada határán elterülő Montana állam kormányzója által májusban aláírt törvény 2024-től megtiltja a TikTok működését "Montana területi fennhatósága alatt", és megköveteli, hogy a mobilalkalmazások áruházai elérhetetlenné tegyék az alkalmazást a montanai lakosok számára. A kínai cég erre a törvényre perrel válaszolt, mondván, hogy az államvezetés nem csak figyelmen kívül hagyja és aláássa az internet szerkezetét, felépítését és célját, de sérti Montana lakosainak alkotmányos jogát is azzal, hogy megfosztja őket a TikTok használatának lehetőségétől.
(Borítókép: OLIVIER DOULIERY / Contributor / Getty Images)