A közösségi platform biztonsági megoldásokért felelős vezetője, Nathanial Gleicher a Twitteren osztotta meg, hogy pontosan milyen lépéseket vezettek be az országban. "Ügyelnünk kell arra, hogy ne adjunk tippeket a rosszindulatú szereplőknek, de néhány megoldást foganatosítottunk az országban élők fiókjainak védelmében." - írja. Az afgánok mostantól egyetlen kattintással lezárhatják a profiljukat, ami azt jelenti, hogy akik nem az ismerőseik, azok nem tölthetik le a profilképüket és nem látnak semmit az idővonalukon megosztott posztokból. Ennél sokkal alapvetőbb és drasztikusabb, így valószínűleg hatékonyabb lépés, hogy Afganisztánban úgy, ahogy van, letiltották, hogy megnézzük mások ismerőseit, vagy keressünk közöttük. Gleicher szavai alapján ezt a felhasználóknak nem kell külön kérniük, egyszerűen kikapcsolták ezt a részét az oldalnak. A szintén a vállalathoz tartozó Instagramon biztonsági figyelmeztetésekkel találkozhatnak az országban élők. A biztonsági vezető azt írja, hogy aktivistákkal, újságírókkal és civil szervezetekkel is egyeztettek, mielőtt meghozták ezeket a döntéseket.
Nem a Facebook az egyetlen közösségi platform, amely tart attól, hogy a bosszú eszközévé válik.
Az élő online beszélgetéseknek helyet biztosító Clubhouse többtízezer felhasználó profilképét és bemutatkozó szövegét törölte le - írja a The Verge. A változás azokat érinti, akik régebb óta nem léptek be az alkalmazásba, és ha szeretnék, kérhetik, hogy a platform állítsa vissza a korábbi állapotot. A közösségi oldalak mellett valószínűleg más szervezeteknél is éjt nappallá téve dolgoznak azon, hogy az Afganisztánban gyűjtött adatokat ártalmatlanná tegyék. Korábban még az is felmerült, hogy a tálibok hozzájuthattak az amerikai hadsereg által rögzített biometrikus adatok adatbázisához, ami rámutat arra, hogy az adatgyűjtés, bármennyire jószándékú, a helyzet megváltoztával veszélyes fegyverré válhat.
A közösségi oldalaknak amellett, hogy ki kell találniuk, hogy hogyan védik meg a felhasználóikat, azon is gondolkozniuk kell, hogy mit kezdjenek a tálib kormánnyal. A Rakétán korábban beszámoltunk arról, hogy a legtöbb szolgáltatás letiltja a posztjaikat, kivéve a Twittert. Hogy ez meddig maradhat így, nem tudjuk. Ahogyan Casey Newton közösségi média szakértő fogalmazott: "úgy tűnik, abba az irányba tartunk, amikor a platformok kötelezettségei, hogy eltávolítsák a terrorista tartalmakat, összeütközésbe kerülnek azzal a nemzetközi folyamattal, amelynek eredményeként legalább részben elismerik a tálib kormányt". Amikor ez megtörténik, már sokkal nehezebb lesz ilyen megoldásokat bevezetni.
(Borítókép: Angelika Warmuth/picture alliance via Getty Images)