Olvadék - a Föld köpenyének újonnan felfedezett rétege

2023 / 02 / 28 / Bobák Zsófia
Olvadék - a Föld köpenyének újonnan felfedezett rétege
Új zónát fedeztek fel a Föld burkában, de a funkciója rejtély a kutatók előtt.

A kontinensek és óceánok, amelyek a világ általunk leginkább ismert részeit alkotják, egészen apró szegmensét teszik csak ki a bolygó teljes struktúrájának: a lábunk alatt sokszáz kilométer vastagságú, forró rétegek rejtőznek, amelyekben a nyomás akkora, hogy a magas hőmérséklet ellenére nagyrészt szilárd marad a szerkezetük. Ahogy a haladunk a Föld középpontja, a földmag felé, a köpeny különböző szakaszai váltják egymást: felül a felső köpeny merev és szilárd része található, közvetlenül a kéreg alatt, majd az asztenoszféra következik, ami a köpeny képlékenyebb szintje és a litoszférától az alsó köpenyig terjed,100-400 kilométeres mélységben.

Az asztenoszféra különleges jellemzője, hogy a bolygó belsejéből érkező hatalmas hőt nem tudja igazán hatékonyan felfelé továbbítani, emellett, akárcsak a kéreg, ez a réteg is tartalmaz radioaktív elemeket, amelyeknek szintén fűtő hatása van, ezért a hőmérséklete igen magas és nem olyan szilárd, mint a felette elhelyezkedő köpenyrész. Az itt beinduló anyagáramlás miatt az asztenoszférán úszó kőzetréteg lassan mozog és a rájuk ható erők hatására időnként meg is reped, majd ezeken a repedéseken át magma (a kőzettalp megolvadt része) kerülhet a felszínre. A forrongó massza pontos összetételét és szerkezetét azonban még nem térképezték fel teljes pontossággal a tudósok, legalábbis erre utalnak azok a felfedezések, amelyek eredményeképp eddig nem ismert szerkezeti egységek nyomára bukkantak a kutatók.

Az Austini Texasi Egyetem kutatóinak vezetésével zajló vizsgálatok során, a szeizmikus mérések adatait elemezve, olyan olvadt kőzetréteget detektáltak az asztenoszférában, amelynek a létezéséről eddig csak sejtéseik voltak, de a teljes kiterjedését és működését nem ismerték. A körülbelül 160 kilométer mélyen található, újonnan felfedezett réteg hőmérséklete meghaladja az 1400 Celsius-fokot és az anyagát megolvadt kőzetek adják, ezért a kutatók az olvadék néven utalnak rá. A zóna jelenlétét korábban is megjósolták különféle elméletekben, de most először sikerül a globális jellegét felmérni: az eddigi teóriák szerint csak elvétve, foltokban jelenik meg a képlékeny rétegben az olvadék, de, ahogy kiderült, az olvadt kőzet valójában mindenhol jelen van a litoszféra alatti rétegben. A régebbi elméletek méghozzá az anyag jellemzőit is tévesen becsülték meg, mivel az asztenoszféra kevésbé szilárd szerkezetének formálódását is részben ennek a segítségével magyarázták, de a mérések szerint nem játszik szerepet a képlékeny állag kialakulásában.

"Amikor valamilyen olvadó dolgokra gondolunk, ösztönösen azt feltételezzük, hogy az olvadéknak nagy szerepe van az anyag viszkozitásában."

- mondta el Junlin Hua, a kutatás vezetője - "De úgy találtuk, hogy, annak ellenére, hogy az olvadék aránya meglehetősen magas, a köpeny áramlására gyakorolt hatása egészen elenyésző."

A kutatás elsősorban az asztenoszféra jobb megismerésében segít, amelynek pontos feltérképezése létfontosságú lehet, mivel az ebben a rétegben zajló történések határozzák meg a lemeztektonikai eseményeket is. Mivel az olvadékrétegről készített térkép és a szeizmikus mérések adatainak összevetésével a tudósok arra jutottak, hogy a zóna nem befolyásolja egyértelműen a lemezmozgásokat, ezért a köpeny anyagának működésében játszott szerepe egyelőre nem tisztázott. Azt a lehetőséget, hogy az olvadék rendelkezik valamilyen "funkcióval", vagyis közreműködik a réteg bizonyos mozgásaiban, egyelőre nem zárták ki a kutatók, de azt is egy valós opciónak tartják, hogy az újonnan felfedezett réteg nem járul hozzá jelentősen a köpeny aktivitásához.

(Fotó: Junlin Hua/UT Jackson School of Geosciences, Getty Images/AlexLMX)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.