Olyan eszköz készült, ami nyitott ablaknál is kiszűri az utcai zajokat

2020 / 07 / 14 / Bobák Áron
Olyan eszköz készült, ami nyitott ablaknál is kiszűri az utcai zajokat
A szingapúri kutatók által kifejlesztett ablak ugyanazon az elven működik, mint a zajszűrős fejhallgatók, ám a bulinegyed problémáját egyelőre ez sem oldaná meg.

A The New York Times beszámolója szerint a szingapúri Nanyang Műszaki Egyetemen kifejlesztett eszköz egy az ablakon kívül elhelyezett szenzorral méri a kintről érkező zajokat, majd az ablakon elhelyezett 24 darab kisméretű hangszóróval olyan hanghullámokat hoz létre, amelyek semlegesítik azokat. A megoldással a kutatóknak mintegy 10 decibellel sikerült csökkenteniük az utcáról beszűrődő zajokat.


(Fotó: NTU Singapore)

A zajszűrő ablak kifejlesztői, Bhan Lam, Dongyuan Shi, Woon-Seng Gan, Stephen J. Elliott és Masaharu Nishimura a Scientific Reports című tudományos folyóiratban publikálták az eredményeiket, amelyből kiderül, hogy a rendszernek még bőven vannak gyengeségei. Az egyik, hogy a zajszűrő ablak csak a folyamatos zajokat képes kiszűrni, vagyis a petárdázás, dudálás és bármilyen más, hirtelen zaj csökkentésére nem alkalmas. A másik, hogy a rendszer csak 300 és 1000 hertz közötti tartományban hatékony, így az emberi beszéd nagy részét sem képes semlegesíteni.

Ennek oka, hogy a mélyebb hangok semlegesítéséhez nagyobb hangszórók kellenének, amelyek már komolyan akadályoznák a kilátást és a szellőzés szempontjából sem lennének ideálisak. A bulinegyedben tehát hiába szerelnének fel ilyen ablakokat, az aligha oldaná meg a környék problémáit, arra ellenben már sokkal inkább használható lehet, hogy forgalmas út vagy repülőtér mellett lakók életminőségét javítsa.

(Borítókép: Gary Purvis/EyeEm/Getty Images)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Radioaktív szivárgás Európa legnagyobb reaktorában!
Radioaktív szivárgás Európa legnagyobb reaktorában!
Az incidens a finnországi Olkiluoto 3 atomerőműben történt, Európa legnagyobb és a legerősebb reaktora.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.