Az Ars Technicán olvasható cikk szerint az Apple, mint a legtöbb technológiai vállalat hasonló helyzetben, arra hivatkozik, hogy be kell tartania azoknak az országoknak a törvényeit, amelyekben működik, "még akkor is, ha nem ért egyet azokkal". Cupertinóban megerősítették, hogy nemzetbiztonsági kockázatot látott a négy alkalmazásban a hatóság, ugyanakkor aláhúzták, hogy "minden más piactéren, ahol láthatóak", elérhetőek maradnak az appok. A Threads a Meta válasza a Twitter átalakulása után keletkezett űrre, míg a három másik alkalmazás ismert és népszerű üzenetküldő szoftver.
A cikk több lapot is idéz, amelyek olyan információkhoz jutottak, hogy politikai, illetve Hszi Csin-ping elnök-pártfőtitkárral kapcsolatos tartalmak okoztak fejtörést a kínaiaknak. Ezek "lázítóak" voltak és "sértették az ország kiberbiztonsági törvényeit". Arról nem esik szó, hogy az üzeneteket kizárólag titkosítottan továbbító Signal esetében hogyan ismerték meg a levélváltások tartalmát, bár vírusokkal fertőzött készülékeken természetesen ez sem lehetetlen. Emellett fontos hozzátenni, hogy a fenti négy alkalmazás ugyan elérhető volt az országban, de a "nagy tűzfalként" emlegetett, a cenzúrát és a megfigyelést szolgáló IT-infrastruktúra miatt eddig is csak korlátozottan működtek. Kínában az Android hivatalos piactere, a Play Áruház egyáltalán nem elérhető, míg az Apple-t folyamatosan támadások érik azért, amiért "engedményeket tesz" az országnak. Ilyen például, hogy a hatóságok hozzáférnek a felhasználók felhőtárhelyét titkosító kulcshoz, vagy hogy a Tajvan zászlaját ábrázoló emoji Kínában nem jelenik meg az iPhone-okon, de korábban arról is írtunk a Rakétán, hogy az Apple hogyan nehezíti meg, hogy kínai tüntetők kormányellenes anyagokat terjesszenek.
A négy betiltott program elérhető maradt Makaón és Hong Kongban, a két kínai különleges közigazgatási területen, az ország többi lakosának pedig elképzelhető, hogy csak a töredéke veszi észre a változást, hiszen az olyan helyi alkalmazások, mint a WeChat vagy a Weibo, sokkal népszerűbbek a WhatsAppnél vagy a Threadsnél.
(Borítókép: Hszi Csin-ping (háttal) és Mark Zuckerberg 2015-ben, a Microsoft redmondi székházában, Fotó: Ted S. Warren-Pool/Getty Images)