Orosz tudósok nanohogyhíjákokkal pörgetnék fel az erdőtüzek utáni újratelepítést

2020 / 02 / 12 / Rácz Tamás
Orosz tudósok nanohogyhíjákokkal pörgetnék fel az erdőtüzek utáni újratelepítést
Nem is tudtuk, hogy az erdő-újratelepítéseket sok helyen klónokkal végzik, azt meg még kevésbé, milyen nyűgösek is ezek a klónok.

Az nem úgy van ám, hogy csak úgy újravetjük a leégett erdőt az elhamvadt fák magjaival, aztán majd lesz valami! Az erdőtüzek utáni újraerdősítések során a legmodernebb eljárás szerint már nem magról kelt növényekkel, hanem sokkal gyorsabban fejlődésnek induló, a magoncoknál 3-szor-4-szer intenzívebben növő növényi klónokkal a legpraktikusabb megszórni az adott területet. Viszont ezek a laborban készült klónok nagyon érzékenyek a természetben előforduló, a célunk szempontjából káros mikroorganizmsokra, ezért a termőtalajba helyezésüket követően igen nagy hányaduk gyorsan elpusztul. Legalábbis így volt ez eddig.

A moszkvai MISIS-NUST egyetem (Azért MISIS, mert ez volt korábbi nevének rövidítése, amikor még acélipari és fémtechnológiai kutatással-oktatással foglalkozott, és az ért NUST, mert később jelentősen bővült a portfolió és most már Nemzeti Tudomány- és Technológiai Egyetemnek hívják, ami angolul National University of Scienc and Technology) kutatói természetesen a szibériai erdőtüzek miatt kezdtek azzal foglalkozni, hogyan lehetne javítani a klónozott hajtások életben maradásának esélyét.


A nanoméretű fungicidek és az ezeket hordozó grafén-oxid használata a laboratóriumi fautánpótlás-nevelésben, vagy hogy kell ezt mondani, felgyorsíthatja az újraerdősítéseket

Na most innentől igyekszem nem hülyeségeket fordítani az egyetem kutatási jelentéséből, de ha jól értem, arról van szó, hogy réz-oxid és ezüst nanorészecskékkel elegyített grafén-oxid tartalmú szuszpenzióval kezelik azt a táptalajt, amellyel együtt kerül a növényke az igazi termőtalajba. Ettől a jelenlévő mikroszkopikus gombák 90-95%-a elpusztul, a növény pedig növekedésnek indulhat, megerősödhet. A fungicid koktélt a kitelepítés előtt még az öntözővízzel a melegházi termőtalajba is bejuttatják, majd állítólag az így védett kitelepített hajtások túlélési esélyei 10-28%-kal javulnak a kutatási eredmények szerint.

A moszkvai egyetem bízik benne, hogy módszerüket sikeresen sikerül majd értékesíteni a nemzetközi piacon, különösen azokban az országokban, ahol már nagyobbrészt áttértek a magoncok helyett klónokra alapozott erdősítésre. Ilyen az USA, Kanada, Spanyolország és Portugália, Olaszország, Lengyelország, Lettország Németország és Hollandia.


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.