"A Wikipedia vonatkozásában ... jobb, ha helyettesítjük azt az új Nagy Orosz Enciklopédiával. Az legalább megbízható információ lesz, jó, modern módon bemutatva, amelyet tudományosan igazolt tudásforrások alapján folyamatosan frissítenek” - nyilatkozta az elnök.
A NOE várhatóan naponta 15 millió egyéni felhasználót szolgál majd ki, és a tervek szerint több mint 80 ezer szócikket tartalmazhat, melyeket egyenesen a 35 kötetes, 2004-től 2017-ig kiadott Nagy Orosz Enciklopédiából vesznek át.
Ez újabb jele annak, hogy a Kreml aktív szerepet játszik azon információ redukálásában, melyhez az ország polgárai online is hozzáférhetnek. Az év elején az orosz hatóságok bejelentették terveiket, hogy ideiglenesen leválasszák az országot az internetről, a kiberbiztonsági védekezés tesztelésének egyik módjaként.
2015-ben Oroszország 18 órára már blokkolta egyszer a Wikipedia orosz nyelvű változatát egy olyan cikk miatt, amely a kannabiszról tartalmazott információt. A hatóság akkor a drogokkal kapcsolatos anyagokat tartalmazó webhelyeket büntetni rendelt jogszabályokra hivatkozott.
Az orosz kormány még 2017-ben azt is bejelentette, hogy 2020-ig az internetes forgalom akár 95 százalékát helyben - tehát a világ többi részétől függetlenül - kezelik majd. A Wikipédia feje felett Oroszországban gyülekező felhőket az RT televízió tavaly októberi riportfilmje is jelezte már, melyben egyenesen az "uralkodó elit eszközének" nevezik a több mint 100 000 szerkesztő által folyamatosan fejlesztett tudásközpontot.
Az új online enciklopédia a hírek szerint körülbelül 2 milliárd rubelbe (9 milliárd forint) kerül majd. A kormány azt is tervezi, hogy nemzeti kutatási és oktatási központot létesítenek a Nagy Oroszországi Enciklopédia kiszolgálására.
(Forrás: Reuters, Futurism Képek: Government.ru, Wikipedia, Pxhere)