Egyetlen ország van a világon jelenleg, ahol elérhetik a párizsi egyezmény klímavédelmi céljait

2021 / 09 / 16 / Bobák Zsófia
Egyetlen ország van a világon jelenleg, ahol elérhetik a párizsi egyezmény klímavédelmi céljait
A Climate Action Tracker legfrissebb jelentése rávilágít, hogy a nemzetek jelentős része hiába tűzött ki nagy célokat, a megvalósítás felé túlságosan kis lépésekben haladnak.

A Climate Action Tracker (CAT) 2009 óta vizsgálja a különböző országok klímavédelmi vállalásait és azt, hogy ezek mennyire felelnek meg annak az ideális célnak, amellyel elméletben a lehető legigazságosabb mértékben járulhatnak hozzá a világ klímaváltozás elleni lépéseihez. Mivel időközben a 2015-ös párizsi éghajlatvédelmi egyezmény új célokat fogalmazott meg és meghatározta, hogy milyen változásokra van szükség ahhoz, hogy a globális felmelegedés ütemét csökkenteni lehessen és a hőmérséklet emelkedését az iparosodás előtti szinthez képest 1,5 Celsius-fok alatt lehessen tartani, ezért a CAT most már nem csak a nemzetek által kitűzött célokat, hanem az ezek elérése érdekében tett erőfeszítéseket is figyelembe veszi.

Az új osztályozási rendszer alapján készült jelentés országonként vizsgálta többek között:

  • a kitűzött célokat és ezeket elérését biztosító szabályokat
  • a nemzeti célokat és azokat is, amelyeket csak nemzetközi segítséggel tud megvalósítani az adott ország
  • az igazságos hozzájárulás mértékét a nemzetközi célokhoz, amely reálisan elvárható az országtól

Az eredmények szerint a vizsgált 37 ország nagy többsége jelentősen elmarad azoknak a céloknak az elérésétől, amelyek a párizsi egyezmény betartását segítenék elő, sőt, sokszor maguk a megfogalmazott tervek sem elég ambiciózusak. Nem csak a fejlődő országok tartoznak ebbe a körbe, hanem a fejlettebb régiók is, több nagyhatalom is található a listán, amelyek a nem megfelelő vagy éppen a súlyosan elégtelen besorolást kapták a végső összegzés során.

A CAT mérése szerint a legkevesebbet Irán, Oroszország, Thaiföld, Szingapúr és Szaúd-Arábia tette eddig a kibocsátásaik csökkentése és a globális felmelegedés ütemének lassítása érdekében, de stagnál a helyzet, sok más ország mellett, Kínában, Indiában, Brazíliában és Ausztráliában is. A fejlődő országok között az aktívabb és így a vállalásait nagyobb eséllyel megközelítő nemzetek közé tartozik az Egyesült Királyság (az EU hozzá képest némi lemaradásban van), a párizsi egyezménnyel kompatibilis címet viszont egyetlen egy ország kapta meg, mégpedig Gambia.

A nagyjából kétmillió fős afrikai ország éghajlatvédelmi politikájához tartozik, hogy 2025-re integrálják a klímaváltozás gondolatát minden fontosabb kormányzati döntésbe, és hozzanak létre a klímaváltozás hatásainak is ellenálló élelmiszer ellátási rendszereket, alacsony szinten tartsák az üvegházhatású gázok kibocsátását és a partmenti területeket változó éghajlati körülmények között is megfelelően igazgassák. Bár a Climate Action Tracker jelentésében kiemelik azt is, hogy a kibocsátás csökkentése felé egyelőre nem jó tempóban haladnak, valamint azt, hogy a kormány szeretne áttérni az önellátásra az olajkitermelést illetően, ezért már alá is írták a BP-vel a szerződést az olaj-, és gázlelőhelyek feltérképezéséről (bár ez a terv azóta meghiúsult), de ezzel együtt is jobb esélyei vannak az országnak a környezetbarátabb működés megvalósítására, mint sok más, nagyobb nemzetnek, a megújuló energiaforrások használata például prioritást élvez náluk a fosszilisakkal szemben.

Ennek jó példája annak a szeptember 3-án bejelentett 2,7 millió eurós projektnek (Renewable Energy Potentials in The Gambia, REPGam) az indítása, amely a környezetszennyezőbb (fosszilis) energiahordozók alkalmazásán kívüli lehetőségeket vizsgálja majd. A Climate Action Tracker szerint a többi országnak is hasonlóan nagyratörő terveket kellene indítania, ha be akarják tartani a párizsi egyezményben vállalt célokat és biztosítani a megfelelő mértékű hozzájárulásukat, de sok ország inkább az ellenkező irányba halad és egyre kevésbé ambiciózus programokkal áll elő. Ausztrália, Brazília, Indonézia, Mexikó, Új-Zéland, Oroszország, Szingapúr, Svájc és Vietnam 2015 óta nem fejlesztette a klímapolitikáját és összesen hetven ország még adós az új nemzeti tervek megfogalmazásával, amelyet a párizsi egyezmény értelmében 2020 végéig kellett volna bejelenteniük, bár a járványhelyzet miatt erre végül 2021 végéig kaptak lehetőséget.

A fejlesztések hiánya azért is probléma, mert nehezen lesz betartható a sok kormány által hosszabb távú célként általában 2050-re kitűzött zéró kibocsátás, ha már 2030-ig sem sikerül elég nagy lépéseket tenni. A globális felmelegedés mértékét az iparosodás előtti időkhöz képest 1.5˚C-ot nem meghaladó vagy az alatti szinten tartani

"nem megvalósíthatóság kérdése, hanem a politikai akaraté."

- írja a szervezet. 2030-ra az üvegházhatású gázok kibocsátását 50%-kal kellene visszavágni, ezért fontos, hogy az országok pontosan meghatározzák a céljaikat és próbálják is meg betartani azokat.

(Fotó: PxFuel, Climate Action Tracker)

További cikkek a témában:

Grönland komoly döntést hozott a klímaváltozás megállításáért Ha egy kormány aktívan szeretne fellépni a klímaváltozás ellen, annak egyre komolyabb intézkedéseket kell hoznia, ha azt szeretné, hogy a nemzetközi közösség komolyan vegye, és elismerje az erőfeszítéseit. Grönland kormánya úgy tűnik megértette ezt.
Svájcban népszavazáson utasították el a klímavédelmi intézkedéseket Svájcban nemrég népszavazáson mondtak nemet három fontos környezetvédelmi javaslatra, köztük a Párizsi Éghajlatváltozási Megállapodásban foglalt célokra.
Reális esély van rá, hogy már öt éven belül elérjük a 1,5 Celsius-fokos globális hőmérséklet-emelkedést A világ országai a 2015-ös párizsi klímaegyezményben 1,5 Celsius-foknál húzták meg azt a határt, ami felé semmiképp sem lenne szabad emelkednie a bolygó átlaghőmérsékletének az iparosodás előtti időszakhoz képest ahhoz, hogy elkerüljük a klímakatasztrófát.


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.