A The Verge cikke szerint az olasz kórház beszállítója nem tudta időben vállalni a szelepek legyártását, így Cristian Fracassi és Alessandro Ramaioli, az Isinnova nevű startup alapítói megpróbálták elkérni a gyártótól a szelep tervrajzait, hogy 3D-nyomtatóval készíthessenek utánpótlást. Segítség helyett viszont csak fenyegetést kaptak, a gyártó ugyanis kilátásba helyezte, hogy ha megvalósítják a tervüket, akkor szabadalmi jogsértés miatt beperelik őket.
Az Isinnova ennek ellenére elkezdte legyártani a szelepeket, amit a 11 ezer dolláros, vagyis több mint 3,5 millió forintos ár helyett darabonként mindössze egy dollárból készítettek el. Az ötletgazda Massimo Temporelli szerint a szelepek eddig több mint tíz beteg kezelésében segítettek.
"Olyan betegekről van szó, akiknek az élete veszélyben volt, mi pedig segítettünk. Pont"
- írta később a Facebookon Fracassi, aki azt is hozzátette, hogy nem áll szándékukban pénzt keresni a helyzeten, és a terveket nem fogják megosztani másokkal. Olaszországban március 18-ig több mint 31 ezer ember fertőződött meg koronavírussal és több mint 2500-an haltak bele a betegségbe.
(Fotó: Massimo Tamporelli, Paola Pisano)