Bizonyos szuperhősök képességeit relatíve könnyű (értsd: elméletileg legalábbis nem lehetetlen) leutánozni. Ha például valaki Batmanné válna, ahhoz elég “csak” gazdagnak, szuperintelligensek (190-es IQ a belépő szint) lennie, aki járatos a világ összes harcművészetében… Na jó, ez sem épp pehelysúlyú vállalás – na, de akkor mi a helyzet a tényleges szuperképességekkel? Például Pókember leglátványosabb tulajdonságával, tehát hogy képes mászni a falakon?
Különös, de ez a közeljövőben talán könnyebben elérhető lesz, mint hogy az ember a fentebb említett, denevér emblémás igazságtevővé váljon – és ez egy csapat szingapúri tudós találmányának lesz köszönhető. A kutatók ugyanis kifejlesztettek egy E44 epoxi nevű alakmemóriás polimert, amely a hőmérséklet hatására változtatja a tulajdonságait.
Szobahőmérsékleten az anyag kemény és üveges, de hevítésre meglágyul, és más felületek textúrájába is képes behatolni szőrszerű struktúrákkal, az úgynevezett fibrillikkál – és így erős kötéseket hoz létre, amelyek újramelegítéssel megszüntethetőek. A ragasztó a tesztek során a legkülönbözőbb textúrákhoz ragadt hozzá anélkül, hogy maradékanyagot hagyott volna maga után. A fibrillák ráadásul jelentős tömeget képesek megtartani: egy tenyérnyi anyag, amely egy 37 fibrillából álló párnát jelent, 60 kg-ot bír el.
Mint azt Jimmy Hsia professzor, a tanulmány vezető szerzője elmondta:
“A technológia nagyon hasznos lesz az öntapadós tartóeszközökben és mászórobotokban, és egy napon lehetővé teheti, hogy az emberek úgy mászkálhassanak a falakon, mint egy valódi Pókember.”
Minden rajongónak rossz hír viszont, hogy sajnos még kell némi türelem, mielőtt elkezdenénk varrogatni a kedvenc pókkosztümönket, mivel a technológia bár ígéretes, de jelenleg nem korlátok nélkül való. Az első nehézség, hogy az anyagot 60 °C-ra kell felmelegíteni, hogy leváljon a felületről, ami sokáig tarthat, és miután egy felülethez nyomták, körülbelül három percig tart, amíg ismét annyira lehűl, hogy a helyére rögzüljön. Ezek alapján a felhasználás jelenleg nem foglalja magában a szuperhősi tevékenységet, hanem inkább csak a ráérősebb ipari felhasználást – például nehéz terheket szállító robotmarkolókat.
A csapat szerint azonban ezen aktiváláshoz, deaktiváláshoz szükséges feltételek érvényesülési ideje szignifikánsan csökkenthető – mint Dr. Linghu Changhong, a tanulmány első szerzője hozzátette:
“Az eredményeink alapján a várakozási idő másodpercekre csökkenthető, és a kapcsolási hőmérsékletek a testhőmérséklet közelébe csökkenthető, ami drámai módon kitágítja az alkalmazási lehetőségeket.”
(Kép: Nanyang Technological University Singapore)