Porrá égett a magyar műhold

2024 / 08 / 09 / Felkai Ádám
Porrá égett a magyar műhold
De előtte még sikeresen teljesítette a küldetését.

A VIREO (Virtual Intelligence Realization for Earth Observation) nevű, 3 egységnyi (3U) CubeSat műholdat a magyar C3S 2023 áprilisában bocsátotta fel azzal a céllal, hogy demonstrálja a mesterséges intelligencia űrbeli alkalmazásának lehetőségeit – számol be róla a C3S sajtóközleménye alapján az űrvilág.


A VIREO lefényképezte a Balatont is

A VIREO különlegessége abban rejlett, hogy a fedélzetén található AI algoritmusok segítségével már az űrben képes volt képfeldolgozási feladatokat elvégezni, így már eleve válogatott felvételeket küldött vissza a Földre. A projekt során az AI technológia fejlődésére és alkalmazhatóságára helyezték a hangsúlyt – ezek közül is elsősorban a földmegfigyelés területére, ami hosszú távon segíthet például a mezőgazdaság, a katasztrófavédelem és az energiakitermelés területén. A műholdról korábban részletesebben is írtunk:

A mesterséges intelligencia űrbeli alkalmazhatóságát fogja vizsgálni a legújabb magyar műhold A C3S Kft. az önvezető technológiák fejlesztésében a világ élvonalába tartozó AIMotive-val együtt készítette el a VIREO névre keresztelt második műholdját, amely szombaton érte el a Föld körüli pályát.

A műhold különféle kísérleteket hajtott végre: tesztelték az aiMotive csapatával közösen fejlesztett AI alapú képfeldolgozást, valamint a lengyel KP Labs által készített algoritmust is – ez utóbbi a felhők detektálását és a felhőmaszkok előállítását tette lehetővé. A műhold négyféle kamerát is használt, hogy a különböző felvételkészítési módszereket demonstrálja. A kamerák segítségével a műhold bebizonyította, hogy képes egy földi pontra fókuszálva, azt pályán való mozgása közben lekövetve felvételt készíteni, emellett sávfelvételeket, pásztázó mozgással készült felvételeket is készítettek, valamint automatizált képfelvételi metódusokat dolgoztak ki a földmegfigyelési küldetések hatékonyabb üzemeltetésére.

A műhold utolsó napján, 2024. augusztus 7-én lépett be a légkörbe, ahol Új-Zéland közelében megsemmisült. Előtte azonban tehát a VIREO sikeresen teljesítette küldetését – mint az Űrvilág írja:

“A CubeSat 16 hónapos küldetése során lélegzetelállító képeket készített a Föld különböző részeiről. Ezek a lenyűgöző űrfelvételek egyedülálló perspektívát nyújtanak bolygónkról, bemutatva annak törékeny szépségét is. (...) Az űrből érkező felvételekkel gyorsan és pontosan követhetőek a földfelszín változásai és a nem várt események. Ráadásul a módszer továbbfejlesztése olyan területek felé is utat nyithat, mint a műholdflották jobb összehangolása, az internet távoli vidékekre való eljuttatása, az űrbányászat, az űrszemét csökkentése vagy a nagyon távoli űrös küldetések sikere.”

(Képek: C3S)


Elektromos autó töltők készletről, már 169 000 Ft-tól a DUNA WATT-tól! Töltsd otthon gyorsan és biztonságosan elektromos autódat 11kW-os, vagy 22kW-os töltőinkkel!
Fedezd fel a Duna Watt és Sunnic töltőinket! Magas minőség, intelligens funkciók, és egyszerű telepítés. Kattints és találd meg a számodra legmegfelelőbb EV töltőt lakossági és üzleti felhasználásra!
Hány ember tartózkodik jelenleg az űrben?
Hány ember tartózkodik jelenleg az űrben?
Most, hogy már két űrállomás üzemel folyamatosan és a kereskedelmi űrutazások is fellendülőben vannak, néha egész sokan utaznak egyszerre az űrbe. Ha kíváncsiak vagyunk rá, jelenleg éppen hányan és név szerint kik tartózkodnak a Földön kívül, egyszerűen utánajárhatunk.
Gigászi plazmakilövellést találtak a kutatók, számtalan ehhez hasonló lehet az univerzumban
Gigászi plazmakilövellést találtak a kutatók, számtalan ehhez hasonló lehet az univerzumban
A szupermasszív fekete lyukból származó plazmasugár 23 millió fényév hosszúságú, sosem láttak még ekkora struktúrát a csillagászok.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.