A VIREO (Virtual Intelligence Realization for Earth Observation) nevű, 3 egységnyi (3U) CubeSat műholdat a magyar C3S 2023 áprilisában bocsátotta fel azzal a céllal, hogy demonstrálja a mesterséges intelligencia űrbeli alkalmazásának lehetőségeit – számol be róla a C3S sajtóközleménye alapján az űrvilág.
A VIREO különlegessége abban rejlett, hogy a fedélzetén található AI algoritmusok segítségével már az űrben képes volt képfeldolgozási feladatokat elvégezni, így már eleve válogatott felvételeket küldött vissza a Földre. A projekt során az AI technológia fejlődésére és alkalmazhatóságára helyezték a hangsúlyt – ezek közül is elsősorban a földmegfigyelés területére, ami hosszú távon segíthet például a mezőgazdaság, a katasztrófavédelem és az energiakitermelés területén. A műholdról korábban részletesebben is írtunk:
A műhold különféle kísérleteket hajtott végre: tesztelték az aiMotive csapatával közösen fejlesztett AI alapú képfeldolgozást, valamint a lengyel KP Labs által készített algoritmust is – ez utóbbi a felhők detektálását és a felhőmaszkok előállítását tette lehetővé. A műhold négyféle kamerát is használt, hogy a különböző felvételkészítési módszereket demonstrálja. A kamerák segítségével a műhold bebizonyította, hogy képes egy földi pontra fókuszálva, azt pályán való mozgása közben lekövetve felvételt készíteni, emellett sávfelvételeket, pásztázó mozgással készült felvételeket is készítettek, valamint automatizált képfelvételi metódusokat dolgoztak ki a földmegfigyelési küldetések hatékonyabb üzemeltetésére.
A műhold utolsó napján, 2024. augusztus 7-én lépett be a légkörbe, ahol Új-Zéland közelében megsemmisült. Előtte azonban tehát a VIREO sikeresen teljesítette küldetését – mint az Űrvilág írja:
“A CubeSat 16 hónapos küldetése során lélegzetelállító képeket készített a Föld különböző részeiről. Ezek a lenyűgöző űrfelvételek egyedülálló perspektívát nyújtanak bolygónkról, bemutatva annak törékeny szépségét is. (...) Az űrből érkező felvételekkel gyorsan és pontosan követhetőek a földfelszín változásai és a nem várt események. Ráadásul a módszer továbbfejlesztése olyan területek felé is utat nyithat, mint a műholdflották jobb összehangolása, az internet távoli vidékekre való eljuttatása, az űrbányászat, az űrszemét csökkentése vagy a nagyon távoli űrös küldetések sikere.”
(Képek: C3S)