Az NVIDIA a közelmúltban indította útjára a Project GR00T-ot, a humanoid robotika ezen úttörőnek titulált alapmodelljét, amely a vállalat sajtóközleménye szerint “jelentős lépés a robotika és az AI fizikai tereken belüli fejlesztésében”. Ezt a projektet egészíti ki a Jetson Thor, egy humanoid robotok számára készült új számítási platform, amely az NVIDIA Thor rendszer erejére épül. Ezenkívül az NVIDIA kiterjedt fejlesztéseket vezetett be az Isaac robotikai platformján is, amely magában foglalja a generatív AI-alapmodelleket, valamint a fejlett szimulációs és AI-munkafolyamat-infrastruktúra-eszközöket is.
Jensen Huang, az NVIDIA vezérigazgatója kiemelte a technológiák konvergenciáját, amelyek lehetővé teszik a robotikusok számára, hogy jelentős előrelépést érjenek el a mesterséges általános robotika terén. A Generalist Robot 00 Technology szavakból alkotott “GR00T” által meghajtott robotokat a természetes nyelv feldolgozására és az emberi mozgások utánzására tervezték – ezek a gépek így gyorsan elsajátítják a való világgal való interakcióhoz és az abban történő navigáláshoz szükséges készségeket.
A Jetson Thor egy kifejezetten erős platform, amely emberi és gépi interakciók bonyolult feladatainak az elvégzésére jött létre. Moduláris felépítését úgy alakították ki, hogy az optimális teljesítmény, az energiahatékonyság, valamint a kis méretet között teremtsen egyensúlyt.
A rendszer egy csipen (SoC) a legújabb generációs, NVIDIA Blackwell architektúrán alapuló GPU-val és egy transzformátor motorral van felszerelve, ami példátlan mesterséges intelligencia képességeket biztosít. A transzformátor motor egy mesterséges intelligencia (AI) és gépi tanulás (ML) technológiában használt fejlett algoritmus, amely a transzformátor modellre épül – ez utóbbi pedig egy olyan architektúra, amelyet elsősorban a természetes nyelvfeldolgozás (NLP) területén alkalmaznak, de más területeken is hasznos, például a képfelismerésnél és generatív feladatoknál. Ezek a képességek elengedhetetlenek a többmódban működő generatív AI modellek, mint például tehát a GR00T futtatásához, lehetővé téve a platform számára, hogy összetett feladatokat hajtson végre, miközben minimalizálja az energiafogyasztást és maximalizálja a teljesítményt.
Az NVIDIA célja tehát egy átfogó mesterséges intelligencia ökoszisztéma kialakítása, amely támogatja a vezető humanoid robotgyártókat.
NVIDIA bejelentette az Isaac platform számottevő frissítéseit is, amelyek jelentősen bővítik a platform képességeit új alapmodellek kifejlesztésére, amelyek különféle robotformákhoz és -környezetekhez alkalmazkodnak. Az Isaac Lab és az OSMO kulcsfontosságú új eszközök, amelyek elősegítik a megerősítéses tanulást és a számítási feladatok koordinálását a robotfejlesztés során. A platform most már magában foglalja az Isaac Manipulátort és az Isaac Perceptort is, amelyek fejlett megoldásokat kínálnak a robotkarok számára, illetve 3D látási képességeket biztosítanak. Ezek a frissítések forradalmasíthatják a robotika alkalmazásait a gyártásban és a logisztikában, javítva a hatékonyságot és a biztonságot, miközben csökkentik az üzemeltetési költségeket.
(Kép: Nvidia)