Radikális metamorfózison megy keresztül az élőlény, ami vissza tudja fordítani az öregedést

2024 / 08 / 29 / Bobák Zsófia
Radikális metamorfózison megy keresztül az élőlény, ami vissza tudja fordítani az öregedést
Ha a túlélését fenyegető helyzetbe kerül, a Mnemiopsis leidyi nem hal meg, inkább elölről kezdi életét.

A bordásmedúzák egy típusa, a Mnemiopsis leidyi a kutatások szerint egészen egyedi módon oldja meg a számára nagy veszélyt tartogató helyzetekből való szabadulást: egyszerűen visszafejlődik egy korábbi egyedfejlődési állapotába, majd újra kezdi a növekedést, míg ismét el nem éri a felnőttkort. A medúzák egy másik fajtája, a Turritopsis dohrnii, azaz halhatatlan medúza hasonló módszerekkel dolgozik és ezáltal érdemelte ki a halhatatlan jelzőt, de a két faj által alkalmazott technika között lényeges különbséget jelent, hogy a Turritopsis dohrnii visszaalakulás után klónozza magát, míg a Mnemiopsis leidyi esetében pontosan ugyanaz a példány megy végig a teljes metamorfózison.

A különleges attrakciót a Bergeni Egyetem kutatói figyelték meg a medúzák vizsgálata során, aminek célja az élőlények életciklusának közelebbi feltérképezése volt, mivel a törékeny állatokról nem állt rendelkezésre elég információ ahhoz, hogy egyértelmű legyen, vajon rendelkeznek-e más medúzákhoz hasonló extrém képességekkel. Korábbi kutatások eredményei arra utaltak, hogy bizonyos stresszhelyzetek, például az éhezés, nem okozott náluk visszafiatalodási folyamatot, ezért most más szituációkba helyezték a bordásmedúzákat: egyfelől a jóval hosszabb ideig tartó éheztetés, másrészt a fizikai sérülések hatását mérték fel.

Mint kiderült, mindkét módszer beindította az átalakulást.

A néhány hónapos példányok közül az összesen 65 állatból 13 esetében figyelték meg a teljes visszafejlődést a lárvaállapotba, a többinél részleges visszafejlődés történt. Lárvaállapotban az egyedek nem csak jóval kisebb méretűvé zsugorodtak, hanem a csak arra az egyedfejlődési szakaszra jellemző csápokat növesztettek. Azok a medúzák, amelyek lebeny-eltávolításon estek át, sokkal gyorsabban jutottak el a lárvaállapotba, mint az éhezők és sikeresebben élték túl a megpróbáltatásokat, mint azok, amelyektől megvonták a táplálékot.

Az állatok a vizsgálatok alatt stressz hatására lényegében "szétmállottak" a kutatók leírása szerint, de azok, amelyek lárvává alakultak és csápokat növesztettek, újra életképessé váltak, vadászni kezdtek, zsákmányt ejtettek és táplálkoztak. Később, mikor növekedésnek, illetve fejlődésnek indultak, ivarsejteket alakítottak ki. Ezt a fajta teljes átalakulást eddig csak nagyon kevés fajnál fedezték fel: a Turritopsis dohrnii mellett egy galandféregfaj, a Echinococcus granulosus egyedeinél tapasztaltak a vizsgálatok során ilyen megoldási kísérletet, amikor a felnőttek "újszülötté" fiatalodtak, majd elölről kezdték életüket.

A Mnemiopsis leidyi példányai a kutatók összegzése alapján az első olyan nem-metagenetikus fajt képviselik, amelyek képesek a reprodukcióra alkalmas állapotból fokozatosan egy korábbi, éretlen szakaszba visszalépni.

(Fotó: Oxford Scientific/Getty Images, Joan J. Soto-Angel/Pawel Burkhardt)


Elektromos autó töltők készletről, már 169 000 Ft-tól a DUNA WATT-tól! Töltsd otthon gyorsan és biztonságosan elektromos autódat 11kW-os, vagy 22kW-os töltőinkkel!
Fedezd fel a Duna Watt és Sunnic töltőinket! Magas minőség, intelligens funkciók, és egyszerű telepítés. Kattints és találd meg a számodra legmegfelelőbb EV töltőt lakossági és üzleti felhasználásra!
Titokzatos incidens során elsüllyedt Kína új atomtengeralattjárója a Covidról elhíresült Vuhannál
Titokzatos incidens során elsüllyedt Kína új atomtengeralattjárója a Covidról elhíresült Vuhannál
Mostanra biztosra vehető, hogy az eset folyamán Kína új, Type 041 Zhou osztályú nukleáris támadó tengeralattjárója süllyedt el.
Új kémiai kötést fedeztek fel
Új kémiai kötést fedeztek fel
Na, ilyen kovalens kötést sem látott eddig a világ – bár 90 éve gyanítják, hogy létezik. Sőt lassan az is kiderülhet végre pontosan, hogy egyáltalán mi is a kovalens kötés.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.