Radioaktív szivárgás Európa legnagyobb reaktorában!

2025 / 03 / 12 / Felkai Ádám
Radioaktív szivárgás Európa legnagyobb reaktorában!
Csaknem 100 köbméter enyhén radioaktív reaktorhűtőfolyadék szivárgott ki pénteken a finnországi Olkiluoto 3 atomerőműben, ami miatt vizsgálat indult. Az incidens oka az volt, hogy a reaktormedencében található egyik nyílást nem zárták le megfelelően a töltési folyamat megkezdése előtt.

Az erőművet üzemeltető Teollisuuden Voima (TVO) közleménye szerint a szivárgás minimális kockázattal járt, és a gyorsan végrehajtott biztonsági intézkedéseknek köszönhetően

„az esemény sugárbiztonsági jelentősége csekély volt”

írja a sajtóközlemény alapján az Interesting Engineering. A radioaktív folyadékot az erre kialakított speciális vízelvezető és leválasztó rendszerek fogták fel, amelyeket kifejezetten hasonló esetek kezelésére terveztek.

Az érintett, zárt területeken azonnal megkezdődött a takarítás, és a személyzet gyors tájékoztatást kapott a szükséges biztonsági intézkedésekről. A TVO hangsúlyozta, hogy a radioaktív szennyvíz feldolgozása a szokásos, szabványos eljárások szerint zajlik.

Ilyen erős radioaktív sugárzást még soha egyetlen ember sem szenvedett el – Oucsi Hiszasi rettenetes sorsa Oucsi Hiszasi a legerősebb sugárzást szenvedte el, ami embert eddig érte a történelemben. A fehérvérsejtei eltűntek, leállt az immunrendszere, a bőre lemállott és vért könnyezett. A családja kérésére még 83 napig tartották életben kísérleti kezeléssel.

A Finn Sugár- és Nukleáris Biztonsági Hatóságot (STUK) haladéktalanul értesítették az eseményről. A szervezet egyébként is folyamatosan felügyeli az Olkiluoto 3 jelenleg zajló éves karbantartási munkálatait. A STUK elismerően nyilatkozott a TVO gyors és hatékony reakciójáról, ugyanakkor átfogó vizsgálati jelentést kért, amely részletesen bemutatja a szivárgás okait, valamint azokat a korrekciós intézkedéseket, amelyek megelőzhetik hasonló események jövőbeli bekövetkezését.

Most már tudjuk, miként hatott a csernobili atomerőmű-baleset a túlélők leszármazottaira Az eddigi legnagyobb kutatás zárult le azzal kapcsolatban, hogy a sugárzásnak kitett személyek később született gyerekeinek génjeit károsítja-e a radioaktivitás.

Az esemény ellenére a reaktor előre ütemezett, fentebb már említett, éves karbantartása, amely március 1-jén kezdődött, változatlanul folytatódik május elejéig. A karbantartási munkák részeként tankolást, a konténment szivárgásmentességi ellenőrzését, a reaktorszivattyúk karbantartását és a gőzfejlesztő átvizsgálását végzik el. A konténment az atomerőművek reaktorát körülvevő, hermetikusan zárt, nyomásálló védőépület. Feladata, hogy baleset esetén megakadályozza a radioaktív anyagok kijutását a környezetbe. Az éves karbantartásban mintegy 1000 alvállalkozó vesz részt.

Az Olkiluoto 3, amely Európa legnagyobb és legerősebb atomreaktora, jelentős késésekkel épült fel. Az eredetileg 2005-ben indult projekt csak 2023-ban érte el a teljes kereskedelmi üzemet, így mintegy 14 évvel csúszott az eredeti tervekhez képest. A mostani már a reaktor második éves karbantartási leállása, ugyanakkor az első, amely egy teljes, 18 hónapos működési ciklust követett. A következő karbantartást 2026 szeptemberére tervezik. A tavalyi hasonló karbantartási leállás öt héttel tovább tartott a tervezettnél, ami negatívan befolyásolta a finnországi áramárakat. A TVO ezért további megelőző intézkedéseket vezet be, hogy javítsa a jövőbeli karbantartási ciklusok megbízhatóságát.

(A cikkhez használt kép forrása: Pixabay/OpenClipart-Vectors)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Már jövőre elkészülhet az első AGI, vagyis általános mesterséges intelligencia
Már jövőre elkészülhet az első AGI, vagyis általános mesterséges intelligencia
Azért nem minden szakértő ért ezzel egyet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.