A jelenleginél akár kilencszer erősebb lézerfegyverek előtt nyílt meg immár az út – a felfedezés lényege röviden, hogy a kutatók képesek irányítani a fényt a többmódusú optikai szálakban.
Jelenleg a katonai lézerfegyvereknek nem sok közük van ahhoz, amit a filmekben látni, és mindössze a kisméretű légi fenyegetéseket ellen hatásosak – és azok ellen is korlátozottan. A fő kihívás az erő és a fókusz egyensúlyának a kialakítása volt. A Nature Communications-ben nemrégiben megjelent tanulmányban erre találtak tehát módszert azáltal, hogy csökkentik a fényszóródást a többmódusú szálakban – számol be róla a LiveScience. Mindez pedig elméletileg lehetővé teszi a precíz fókuszálást egy keskeny, sima nyaláb kialakításához, ami végül nagy teljesítményű, jelentős károkat okozó lézerek tervezéséhez vezethet.
Az amerikai légierő által finanszírozott kutatás során még nem készült ilyen fegyver-prototípus, ám ha ezeken a terveken alapuló lézereket fejlesztenek ki, azoknak nagyon széles körű alkalmazásuk lehetséges. A technológia felhasználható az ellenséges navigációs rendszerek megzavarására vagy a járművek és gépek esetén hőkárosodás okozására – ami tehát a klasszikus fikciós lézerek mutatványai közé tartozik. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a most lehetségeseknél nagyobb (de továbbra is kisebb méretű) légi fegyegetéseket is közvetlen célba lehetne venni az ilyen fegyverekkel.
A működési elv szerint az elképzelt lézerek néhány másodpercig távoli célpontokra fókuszálhatnak, amitől azok megolvadnak vagy megégnek. Ez igazán tehát a kisebb célpontok, például drónok ellen hatékony, ugyanakkor a nagyobb célpontok sincsenek teljesen biztonságban, mivel ezzel a módszerrel támadhatóak a kritikus rendszerek, például a fedélzeti érzékelők vagy az elektronika. A kutatók hangsúlyozzák, hogy ennek a technológiának nem célja a Halálcsillag létrehozása, hanem jelentősen javíthatja a hadsereg képességét a fenyegetések elhárítására. Magyarán ez elsősorban nem egy támadófegyverhez hatásos szerintük, hanem a védekezésben lehet fontos szerepe.
Ha túllépünk a Halálcsillaggal kapcsolatos csalódásunkon, akkor azért jó hír lehet, hogy a lézereknek kifejezetten békés felhasználása is elképzelhető: például alkalmazhatók szélsebesség meghatározására nagyobb távolságokon, mint amire a hagyományos módszerek képesek, de ami tudományosan kifejezetten fontos lehet, hogy a nagy teljesítményű lézerek döntő szerepet játszanak a gravitációs hullámok észlelésében is.
(Kép: Pixabay/Papafox)