Az USA-ban működő Grail vállalat új ráktesztje a vérplazmában lebegő sejten kívüli DNS-ek olyan kémiai jellemzőit vizsgálja, melyek esetlegesen a tumoroknak köszönhetőek. A teszt állítólag több mint 50 féle rákot ismer fel jó eredménnyel és csak egy vérvétel szükséges hozzá. A hatékonyságát 2800 fős, korábban rákkal diagnosztizált betegen végezték el, a kontrollcsoportot 1200 egészséges ember alkotta.
A teszt 51,5 százalékban bizonyult hatékonynak a betegek esetében. Olyan ráktípusokat is sikerült diagnosztizálni vele, melyekre nem létezik szűrővizsgálat, mint például a nyelőcső, a máj, vagy a hasnyálmirigy tumorját.
Ezeket 65,6 százalékos eredményességgel sikerült kimutatni. A limfóma és a myeloma kimutatásánál a sikeres diagnózis aránya 55,1 százalék volt. A teszt egyébként vényköteles formában már elérhető, kezdetben a vállalati partner egészségügyi rendszeren, orvosi rendelőkön és önbiztosított munkáltatókon keresztül, és zömmel az olyan 50 év feletti felnőtteknek írják fel, akiknél már magasabb a rákbetegség kockázata.
A Grail genomiális, Galleri névre hallgató tesztjének kifejlesztése több évet vett igénybe, és nagyjából 2 milliárd dollár kockázati tőke bevonásával vált lehetségessé. A vállalat úgy számol, hogy akár 50 millió embert is letesztelhetnek még azelőtt, hogy a Grail 2023-ban megkapná a teljes körű FDA jóváhagyást az USA-ban.
"A rákbetegségeknél kiemelt fontosságú a mielőbbi diagnózis, mert ilyenkor nagyobb az esély a sikeres gyógyításra, ez az egyik legnagyobb esélyünk, hogy csökkentsük a rákos megbetegedések okozta szenvedést" - mondta el Eric Klein, az új tesztet kifejlesztő csapat egyik kutatója.
Idén ősztől az angliai egészségügyi rendszerben 140 ezer ember bevonásával folytatják a teszt vizsgálatát, és további sikeres eredmények esetén a tesztet hivatalosan is felveszik majd a szűrővizsgálatok eszköztárába.
(Forrás: FierceBiotech, Grail Kép: Unsplash)