Rejtély a jég alatt: elveszett Ran, a végítélet gleccserét felderítő merülőeszköz

2024 / 02 / 04 / Felkai Ádám
Rejtély a jég alatt: elveszett Ran, a végítélet gleccserét felderítő merülőeszköz
A Ran nevű legénység nélküli merülőlőeszköz Antarktikánál veszett el, mélyen a jég alatt. Hogy miért, azt nem tudni.

Rejtélyes módon eltűnt az Antarktinál egy legénység nélküli merülőhajó, a Ran – számol be róla az Interesting Engineering. A Ran küldetése az volt, hogy megvizsgálja a végítélet gleccsereként ismert Thwaites-gleccsert, amely kulcsfontosságú terület az éghajlatváltozás tengerszintre gyakorolt hatásainak a megértésében. A gleccser teljes olvadása több mint fél méterrel megemelheti a tengerszintet, veszélyeztetve a bolygó tengerparti területeit.

A Göteborgi Egyetem autonóm víz alatti járműve (AUV), a Ran, egy rendkívül fejlett kutatóeszköz, amely kifinomult érzékelőkkel van felszerelve előre programozott küldetésekhez, amelyet gyakran a jég alatt hajt végre. Felszerelései közé tartoznak a nagy felbontású akusztikus szonárok és számos tudományos műszer, így az egyike azon kevés AUV-nak, amely ilyen fejlett funkciókkal rendelkezik világszerte. A Ran-t olyan kihívásokkal teli környezetben használták, mint az Antarktiszon és a Balti-tengeren. Az eszköz a nemzeti kutatási infrastruktúra, a MUST része, és a merülőeszköz tudományos kutatásra és bizonyos feltételek mellett akár kereskedelmi célokra is rendelkezésre áll.

A fentiek miatt a Ran kulcsfontosságú volt a Thwaites-gleccser aljáról szóló részletes adatok gyűjtéséhez. Anna Wahlin óceánográfus hangsúlyozta, hogy a Ran mennyire jelentős szereppel bírt a Thwaites gyors olvadásának a tanulmányozásában – más távirányítású járművektől eltérően a Ran ugyanis képes volt önállóan navigálni hatalmas távolságokon át, aminek köszönhetően eljuthatott a korábban elérhetetlen, jéggel borított régiókhoz is.

Az Araon hajó kiterjedt kutatási erőfeszítései és a légi támogatás ellenére a Ran lokációja továbbra sem ismert, a jelenlegi feltételezések szerint váratlan akadályokba ütközhetett a jég alatt. Az eset jelentős csapást mért a klímakutatásra, mivel a Ran már 2019 óta gyűjtött értékes információkat a Thwaites-gleccser áramlatairól, hőmérsékleteiről és visszahúzódási mintáiról. A hiánya így jelentős űrt hagy maga után, mivel más eszközzel tehát nem tudjuk ennyire hatékonyan tanulmányozni a gleccser viselkedését és a bolygóra kiható, potenciális hatásait.

(Kép: Göteborgi Egyetem)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.