Rekorder csillagokat találtak a NASA űreszközével magyar csillagászok

2024 / 10 / 27 / Bobák Zsófia
Rekorder csillagokat találtak a NASA űreszközével magyar csillagászok
A nemzetközi együttműködéssel zajló kutatásban részt vettek az SZTE Bajai Obszervatórium munkatársai is - a csillagászok egy egyedülálló hármascsillagot fedeztek fel.

A NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) űrtávcsövével egyedi csillagrendszert talált egy nemzetközi kutatócsoport a Hattyú csillagképben, ami igazi rekordernek számít a hozzá hasonló rendszerek között. A kutatásban részt vettek magyar csillagászok is: Dr. Borkovits Tamás, Dr. Bíró Imre Barna és Dr. Mitnyan Tibor, az SZTE Bajai Obszervatórium, illetve a HUN-REN–SZTE Sztelláris Asztrofizikai Kutatócsoport munkatársai, akik a többescsillag-rendszer vizsgálatával részletes képet kaptak a csillaghármas igazán különlegesnek számító tulajdonságairól.

A hivatalosan TIC 290061484 elnevezésű rendszert három csillag alkotja, amelyek egymás körül keringenek komplex formációban. A hármas rendhagyó jellemzője, hogy az égitestek igazán közel vannak egymáshoz, olyan közel keringenek, hogy a Nap-Merkúr távolságba beleférne a teljes rendszer. A csillagok közül kettő egy központi bináris rendszer tagja, amelyek egymást 1,8 nap körül kerülik meg, kívül pedig egy harmadik égitest köröz körülöttük 24,5 nap alatt megtéve egy kört. A központi csillagok 6,85, illetve 6,11 naptömegűek, a harmadik tag valamivel nagyobb náluk, 7,9 naptömegű. A korábban megismert hármasrendszerek közül a legrövidebb keringési idejű 33 napos volt, így a TIC 290061484 rekordernek számít.

A bináris rendszerek viszonylag gyakorinak számítanak a Tejútrendszerben, mivel a Naphoz hasonló csillagoknak közel fele rendelkezik egy vagy akár több párral. A hármascsillag-rendszerek között vannak olyan hosszú keringési idejű tagok, amelyek mozgását figyelve nem valószínű, hogy bármilyen izgalmas eseményt sikerül egy megfigyelőnek nyakon csípni, hiszen az egyes égitestek közti interakció kolosszális időskálán valósul meg - írják a kutatók az Astrophysical Journalben megjelent tanulmányukban. A rövidebb keringési idejű rendszerek viszont drámai, dinamikus interakciók detektálására adnak lehetőséget, ezért különösen fontos lehet a felfedezésük. Éppen ezért a TESS FFI (full-frame image) képei között a csillagászok folyamatosan vadásznak az ilyen rendszerekre és a nyomozáshoz neurális hálózaton alapuló osztályozó programot is bevetnek, ami a felvételeken az árulkodó fénygörbéket elemzi. Az algoritmusok által kiválasztott görbéket ezután a kutatók alaposabban analizálják, hogy a szabadszemes megfigyelések révén jobb rálátást kapjanak az eredményekre.

A TIC 290061484 csillagainak helyzete stabil és több millió évig az is marad, de körülbelül 20-40 millió év múlva az egyre növekvő csillagok összeolvadnak majd és szupernóva-robbanás közben megsemmisül a jelenlegi rendszerük.

(Fotó: NASA Goddard Space Flight Center)


Fedezze fel a teljesen elektromos Porsche Macant! Tegye egyedivé, konfiguráljon most!
Legyen szó városi használatról vagy ingázásról, a teljesen elektromos Macan elemében van mindenhol, különösen, ha az egyéniség is számít. Az új modell mindenhol hirdeti a megújulás diadalát.
Ha fotós csúcstelefont keresel, a Xiaomi 15 sorozatnál ne keress tovább!
Ha fotós csúcstelefont keresel, a Xiaomi 15 sorozatnál ne keress tovább!
Legújabb modelljeivel egyenesen a csúcskategória élét vette célba a Xiaomi, a Leica kamerás Xiaomi 15 Ultra ugyanis új szintre emeli a telefonos fotózást és videózást, a kompakt Xiaomi 15 pedig még jobb áron adja egy csúcskészülék tudását.
„Ez a futás nemcsak a testünknek, a lelkünknek is jót tesz!” – Dupla körös futásokkal és kibővült charity programmal jön az NN Ultrabalaton
„Ez a futás nemcsak a testünknek, a lelkünknek is jót tesz!” – Dupla körös futásokkal és kibővült charity programmal jön az NN Ultrabalaton
Rendhagyó formában érkezik a közkedvelt futóverseny, még több jótékony célt támogat meg a BioTechUSA NN Ultrabalaton Charity keretében.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.