A kaliforniai fekete féreg “annyira visszataszító, amennyire csak lehetséges” a Harvard mérnöki iskolájának, a SEAS-nak (John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences) leírása szerint, azonban a faj egyedei rendelkeznek egy különleges és a tudósok számára izgalmasnak tűnő képességgel: egymás köré fonódva masszív, izgő-mozgó csomót tudnak alkotni, ami szinte önálló életre kel, és a masszát felépítő akár több ezer féreg együtt, egy élőlényként mozog benne. A Lumbriculus variegatusnak ezt a speciális viselkedését a stressz váltja ki: így védik magukat a környezet negatív változásaitól, például a túl nagy szárazságtól, ami számukra - mivel vízben, mocsarakban élő állatok - végzetes lehet.
A kutatók felfedezése szerint a féregből álló gombócok lényegében nem-newtoni folyadékként viselkednek,
akárcsak a ketchup vagy a majonéz, vagyis a viszkozitásuk nem állandó, hanem a rájuk ható nyírófeszültségtől és más faktoroktól is függ.
A kaliforniai fekete féreg sajátos viselkedése mindenesetre már korábban felkeltette a robotikai szakértők figyelmét is, mivel a féregmasszák mozgása új ihletet jelent a robotok megtervezéséhez. A közös mozgás során a megfelelő hatékonyság eléréshez kulcsfontosságú a férgek közti interakció és az egymásra ható erők kifinomult kiegyensúlyozása, a hajlékony állatok pedig egyszerre nyújtanak inspirációt a robotraj rendszerek és a lágyrobotok kialakításához.
A harvardi mérnökök által kifejlesztett rendszer, ami a fekete férgeket idézi, körülbelül 30 centiméteres, különálló robotkból áll, amelyek a valódi élőlényekhez hasonlóan gabalyodnak össze, ha elég közel vannak egymáshoz. Ehhez a bennük található kamrába levegőt juttatnak a kutatók, ez indítja be az összehúzódás folyamatát, de a cél, hogy a későbbi verziók már képesek legyenek az automatikus mozgásra is, emberi segítség nélkül.
A bioinspirált robotok felhasználását a mérnökök a környezet monitorozásában látják, mivel a “robotmassza” olyan helyekre is eljuthat, ahová az egyes, egyedülálló robotok nem lennének képesek, de a gyakorlati alkalmazás mellett a rendszer működésének vizsgálata, és az élőlények viselkedésének megértése is fontos szempont a fejlesztések során.
(Fotó: Harry Tuazon/Georgia Institute of Technology)