Rengeteg a koronavírusos kutatás, csak éppen nincs elég tudós az ellenőrzésükre

2020 / 09 / 30 / Perei Dóra
Rengeteg a koronavírusos kutatás, csak éppen nincs elég tudós az ellenőrzésükre
Túlzás nélkül mondhatjuk, turbó sebességre kapcsolt a tudományos élet az elmúlt néhány hónapban a koronavírusnak köszönhetően. Ez alapesetben jó hír lenne, csakhogy árnyoldala is van a tanulmánydömpingnek:

a kutatók olyan iramban és mennyiségben írják a vírusról szóló értekezéseket, hogy azok nagy része előzetes ellenőrzés nélkül kerül nyilvánosságra. Ennek oka nem hanyagság, egész egyszerűen

a szakmai kiadóknál nincs kapacitás minden benyújtott kézirat szakmai felülvizsgálatára,

pedig ez a lépés kulcsfontosságú lenne a tekintetben, hogy a publikációkban ne maradjanak olyan hibák, amelyek felett a szerzők elsiklanak (rosszabb esetben szándékosan elhallgatnak). A problémát pedig tovább tetézi, hogy a koronavírus szakértői súlyosan leterheltek, ezért csak korlátozottan tudnak bekapcsolódni az monitorozási folyamatokba. Ezért az ellenőrzést is olyan tudósoknak is feladatba adják, akik csak felületes tudással rendelkeznek ezen a területen. A Reuters munkatársai még februárban százötvenhárom olyan, a koronavírussal kapcsolatos tanulmányt találtak, amelyekben többek között azt állították, hogy a vírus az űrből jött, a kígyókon keresztül kapták el az emberek, és a HIV-fertőzéshez is köze lehet. A lap szerint ezek közül

mindössze hatvanegy cikket lektoráltak, míg a többi előzetes közlés formájában került ki a világhálóra.

"Semmi hasznunk sem származik a korai eredményekből, ha azok hibásak vagy túlzottan felkapottak" – jegyezte meg Tom Sheldon, tudománykommunikációs szakértő a Reuters összesítésével kapcsolatban. Fontos hangsúlyozni, hogy az ellenőrzés nélkül kikerülő tanulmányok között is vannak hasznos és alapos munkák, emiatt is nagyon nehéz eligazodni a vírussal kapcsolatos kutatások útvesztőjében. Ahogy arra egyébként számítani is lehetett, több nagy tévedés előfordult a hamis állításokat tartalmazó cikkek miatt: az USA-ban például sokáig a megbízhatatlanságukra hivatkozva nem akartak külföldi koronavírus-teszteket használni, mivel azok a kormányzat járványügyi szakemberei szerint nagyjából annyira hatékonyak a fertőzés kimutatásában, mintha érmedobással döntenénk el, ki fertőzött, és ki egészséges. Valamivel később a Wired adott hírt róla, hogy a tesztek behozatalát korlátozó hivatalos álláspont

csupán egy tanulmány eredményén alapult, amit ráadásul a kiadó idő közben visszavont.

A tisztánlátás hátráltatója ezen felül az is, hogy a kutatások nagy része Kínában készül, ahol ugyan mostanra nagy mennyiségű információ és tapasztalat felhalmozódott a vírussal kapcsolatban, a tudományetikai normák viszont hiányosak. (A fent említett, a tesztek használhatóságát vitató értekezés is egy kínai lapban jelent meg.)

A rendszerezés problémás

Erre jó példa az a, több mint huszonnégy-ezer koronavírussal kapcsolatos cikket tartalmazó adatbázis, amit amerikai szervezetek és tech-vállalatok fejlesztettek mesterséges intelligenciát használó algoritmusok segítségével. (Összehasonlításképp alapesetben egy kutatás legtöbbször hónapokig, sőt, akár évekig is eltart, és a közlése is hasonlóan időigényes az alapos bírálati és javítási folyamat következtében.) Arról nem beszélve, hogy az elmúlt időszakban gomba módra elszaporodtak az önjelölt szakértők is, akik még tovább növelik a vírus körüli bizonytalanságot. Erre jó példák egy bizonyos Tomas Pueyo márciusban megjelent cikkei, melyek rövid időn belül a leghivatkozottabb elemzésekké váltak a koronavírus terjedése és az epidemológiai válaszlépések kapcsán, holott a szerzőnek - jó szándéka ellenére - bevallottan nincs semmilyen tudományos vagy orvosi háttere, egy internetes tanulási megoldásokat kínáló cégnél dolgozik. Rajta kívül azonban rengeteg olyan szereplőt találhatunk, akik különféle összeesküvés-elméleteket támogatnak a fals eredményekre való hivatkozással.

(Fotó: Unsplash/UNITED NATIONS COVID-19 RESPONSES)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.