Repüljünk át milliónyi galaxison néhány másodperc alatt

2024 / 11 / 21 / Bobák Zsófia
Repüljünk át milliónyi galaxison néhány másodperc alatt
A gyors intergalaktikus utazás a DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument) adatai alapján készült.

Milliónyi galaxist térképez fel a DESI (Dark Energy Spectroscopic Instrument), aminek segítségével a DESI felmérésben résztvevő kutatók a sötét energia nyomait keresik az egyre táguló univerzumban. A berendezés adatai révén egy olyan 3D-térképet készítettek a világűrről, ami sok millió galaxist és kvazárt tartalmaz, és bemutatja, hogyan fejlődött az univerzum az elmúlt 11 milliárd évben. A felmérés a gravitáció hatását kozmikus léptékben vizsgálja, és az áprilisban beérkező első adatok az eddigi legprecízebb eredményeket adták az univerzum tágulásával kapcsolatban. Frissen (november 19-én) publikált DESI tanulmányok emellett azt is alátámasztják, hogy 'Einsteinnek igaza volt', azaz a galaxisok csoportosulásai összhangban vannak a fizikus általános relativitáselméletének előrejelzéseivel.

A DESI együttműködés és a Fiske Planetárium videójában a felmérés során gyűjtött adatok alapján megkomponált tájon át repülhetünk a galaxisok között, ha pedig az interaktívabb, hosszabb verziót szeretnénk látni, akkor a Fiske korábbi VR-videójában még több galaxist találhatunk.

(Fotó: KPNO/NOIRLab/NSF/AURA/R. Sparks)

Az Univerzum kezdetéig repít minket a NASA legújabb videója Az alig egyperces videóban minden egyes másodpercben kétszázmillió fényévet haladunk vissza az időben, egészen a Maisie galaxisáig, ami a kutatók szerint mindössze 390 millió évvel az ősrobbbanás után keletkezett.


A Starship első rakománya egy banán volt, amit a hatodik repülési tesztre vitt magával
A Starship első rakománya egy banán volt, amit a hatodik repülési tesztre vitt magával
A SpaceX űrhajójának hatodik tesztje nem a várakozások szerint alakult, a Mechazillát ez alkalommal nem tudták használni a visszatérő űreszköz landolása során.
Így néz ki Kukenán és Texoli a Marson
Így néz ki Kukenán és Texoli a Marson
A szokatlan nevek olyan képződményeket takarnak, amelyeket a Gale-krátertől búcsúzó Curiosity örökített meg.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.