A csillagok gáz- és porfelhőkből születnek, amelyek saját gravitációs vonzásuk hatására összeomlanak. Ahogy a felhő összeomlik, sűrű, forró mag képződik, és elkezdi összegyűjteni a port és a gázt, létrehozva egy protocsillagnak nevezett objektumot.
A Hubble által rögzített, lenti infravörös képen a J1672835.29-763111.64 jelű protocsillag látható az IC 2631 reflexiós ködben, amely a Chamaeleon csillagkeletkezési régió része a déli Chamaeleon csillagképben. A képen a protocsillagok az összesűrösödött felhők, valamint a közeli gázban és porban felhalmozódott hőenergia miatt ragyognak. Amikor pedig végül elegendő anyag gyűlik össze, akkor a protocsillag magja felforrósodik és kellően sűrű lesz ahhoz, hogy a magfúzió meginduljon, és ezzel a csillaggá alakulás befejeződött. A maradék gáz és por bolygókká, aszteroidákká, üstökösökké válhat, vagy por állapotban is maradhat.
Az előbb említettek miatt (sok hőenergiát bocsátanak ki) a protocsillagok elsősorban infravörös képeken vizsgálhatóak, mivel a látható fényüket eltakarja a körülöttük lévő por. A Hubble a fejlett infravörös technológiája miatt tehát különösen alkalmas ezen objektumok megörökítésére.
(Fotó: NASA, ESA, T. Megeath (University of Toledo), és K. Stapelfeldt (Jet Propulsion Laboratory); a képet feldolgozta: Gladys Kober (NASA/Catholic University of America)