Robot-ember összefogásban oldja meg a veszélyes munkák elvégzését egy cég avatárrendszere

2022 / 02 / 10 / Bobák Zsófia
Robot-ember összefogásban oldja meg a veszélyes munkák elvégzését egy cég avatárrendszere
A Guardian XT az őt távolról irányító dolgozó avatárja, ami nem a repetitív munkák, hanem az egészen precíz mozdulatokat igénylő feladatok kivitelezésére született.

A Sarcos Robotics and Technology cég több mint harminc éve foglalkozik robotvázak fejlesztésével, amelyekkel a humán munkaerő fizikálisan behatárolt képességeit igyekeznek kiegészíteni és újabb szintre emelni, hogy a gépekkel mintegy összeolvadva egy erősebb, strapabíróbb, kevésbé sérülékeny, de mindeközben az emberi problémamegoldó képességet sem nélkülöző rendszert alkossanak.

A vállalat elődje 1983-ban kezdte meg biomérnökségi kutatásait a Utah-i Egyetemen, majd, immár önálló cégként, az Exoszkeletonok az Emberi Teljesítmény Kiegészítésére program keretében a DARPA (az Egyesült Államok Fejlett Védelmi Kutatási Projektek Ügynöksége) számára fejlesztettek olyan exoszkeletonokat, amelyek a katonák számára nyújtanak plusz erőt és védelmet.

A céget 2007-ben felvásárolta a Raytheon és a Guardian XO rendszert, amit közismertebb nevén Vasember ruhának is szoktak hívni, kiegészítették további hozzávalókkal, majd következő generációs, 90 kilogramm emelésére is alkalmas verziójának működését 2020-ban nyilvánosság előtt is demonstrálták.

A viselhető robotváz azonban csak bizonyos feladatokra használható, távoli munkák elvégzésére például alkalmatlan, ezért a Sarcos továbbgondolta a rendszer működését és megalkotta a robotizált váz fejlettebb utódját, a Guardian XT-t. Ez a gép ugyanolyan szoros együttműködésben dolgozik az emberekkel, mint hordható elődje, de fizikailag nem igényli a közeli kapcsolatot, mivel az irányítása telepresence módon, azaz egy AR alkalmazás és kontroller segítségével történik. A robot, ami egyébként az exoszkeletonokhoz hasonló kialakítást kapott, nemcsak a veszélyes, hanem a nagy precizitást igénylő feladatokat is el tudja látni: mindkét karja 45 kilogramm emelésére képes és akkumulátorral is üzemeltethető.

A robotot jelenleg még a cég teszteli, de a tervek szerint már az év közepén elérhetővé teszik a potenciális vásárlók számára is tesztelésre, hogy önállóan is felmérjék a rendszer teljesítményét. Később, az XO-hoz hasonlóan, az XT-ket is bérelni lehet majd a Sarcostól. A robotok működését tavaly júliusban mutatták be háromféle munkakörnyezetben: egy multinacionális olajvállalat telepén, egy vegyianyagok feldolgozását végző cég üzemének vizsgálatával és a favágási feladatok elvégzése közben elektromos vezetékek közelében.

(Fotó: Sarcos Robotics and Technology)


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.